O sztuce makijażu permanentnego

Data dodania: 2018-03-22

Makijaż permanentny w ostatnim czasie przechodzi prawdziwe odrodzenie. Nie jest już tatuażem na twarzy, który dominował u nas w latach 90, a jest rodzajem sztuki. Sztuki, która wymaga nie lada umiejętności, nieustannych szkoleń, szerokiej wiedzy – nie tylko z zakresu kosmetologii, ale także (albo może przede wszystkich!) z zakresu rysunku, budowy anatomicznej twarzy, teorii barw. To też coraz częściej pigmentacja, która poprawia jakość życia i pozwala naprawić błędy – te, zafundowane przez naturę, i te spowodowane chorobą. Makijaż taki zostaje z nami na kilka lat, warto więc z głową wybrać linergistę (osobę wykonującą zabieg) i czas dla siebie oraz swojego piękna.

 

O tym czym jest, czy jest bezpieczny, jak, gdzie i kiedy go wykonać rozmawiamy z Aleksandrą Wójtowicz – ekspertem pigmentacji medycznej i makijażu permanentnego, prowadzącą na co dzień autorskie studio w Bielsku-Białej.

Komu można zaproponować formę makijażu permanentnego?

Mało która kobieta wyobraża sobie wyjście z domu bez makijażu, mimo iż pochłania on kilka cennych minut każdego poranka. Każda z nas lubi dobrze wyglądać każdego dnia, bez względu na porę. Każda z nas dostosowuje makijaż do okazji, naturalnie na co dzień, wyraziście, okazyjnie. A gdyby tak, wykonać go permanentnie i nie musieć robić każdego dnia? Makijaż permanentny to rodzaj zabiegu dla każdej kobiety, ceniącej wygodę i swój czas. Często korzystają z niego osoby zabiegane, trenujące intensywnie lub zawodowo, młode mamy, poświęcające większość swojego czasu dzieciakom. Jednak bardzo często pojawiają się również Panie, którym ten makijaż po prostu pomaga.

Jak?

Makijaż permanentny to nic innego, jak forma tatuażu. Jednak wykonuje się go przy użyciu naturalnych minerałów, naturalnego pigmentu, który nie zawiera szkodliwych związków chemicznych. Barwnik zostaje wprowadzony dość płytko w skórę. To forma tatuażu, który po pierwsze z tatuażem nic nie ma wspólnego, a po drugie często niweluje różne niedoskonałości, jak ubytki w czerwieni wargowej czy brak włosków w łuku brwiowym. Jego obszerną dziedziną jest  pigmentacja medyczna. Mowa tutaj przede wszystkim o mikropigmentacji skóry głowy i o rekonstrukcji sutka. To zabiegi dedykowane osobom borykającym się z różnymi problemami. W pierwszym przypadku to takie nieinwazyjne „lekarstwo” na łysienie – każdego typu, alternatywa dla przeszczepów włosów czy środków farmaceutycznych i kosmetycznych, które niestety rzadko działają. To wprowadzenie pigmentu w skórę głowy, tak by nie różnił się znacznie od obszaru, na których są włosy. Skomplikowana metoda, wymagająca sporo pracy i doświadczeń. W drugim przypadku mamy do czynienia z jeszcze bardziej wrażliwym i delikatnym tematem. Rekonstrukcja sutka to zabieg, z którego często korzystają kobiety po amputacji piersi i ich rekonstrukcji. Tutaj niezbędna jest szeroka wiedza, wyczucie i doświadczenie. Często to kobiety po przejściu poważnych chorób, zmagające się z utratą swojej kobiecości. W tych zabiegach piękne jest to, że komuś możemy tak po prostu pomóc.

Opis zabiegów brzmi skomplikowanie. Jak to wygląda?

Rzeczywiście, zabiegi nie należą do prostych i łatwych. Wymagają sporej wiedzy i doświadczenia. Osoba zajmująca się tym tematem musi mieć oko i talent. Zmysł estetyczny to połowa sukcesu, druga połowa to ciężka, systematyczna praca. Do tego dochodzą nieustanne szkolenia, tak by stale poprawić swój warsztat i techniki, jakimi się pracuje. Techniki są niezwykle ważne, bowiem wpływają na ostateczny kształt makijażu. Poznajemy je zwykle biorąc udział w dodatkowych szkoleniach, podczas których możliwe jest szlifowanie swoich umiejętności czy też stałe nabywanie nowych. W tym zawodzie istotne jest ciągłe szkolenie, tak, by robić pigmentacje do granic możliwości perfekcyjnie i precyzyjnie.

Kiedy najlepiej wykonać taki zabieg?

Każdy okres jest dobry. Wszystko zależy od naszych preferencji i naszego czasu. Nie ma przeciwwskazań co do pór roku - każda jest odpowiednia. Nawet wiosna i lato, czyli czas w którym wiele osób obawia się makijażu permanentnego przez pryzmat słońca. Nie ma tutaj jednak żadnych przeciwwskazań, zalecana jest tylko odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli chodzi o dzień, warto wybrać taki, w którym dysponujemy spora ilością czasu, bowiem pigmentacja trwa zwykle od 2 do 4 godzin. W zależności od obszaru i stopnia skomplikowania. Warto być wypoczętym i zdrowym. Tu warto wspomnieć też o przeciwwskazaniach. Sytuacje, w których może być groźny i niebezpieczny dla zdrowia to sytuacje jedynie związane z jego stanem, nawet takie najprostsze i paradoksalnie niegroźne, jak opryszczka. Nie należy też wykonywać tego typu zabiegu przyjmując leki sterydowe, czy chorując na cukrzycę, tarczycę czy wszelkie zapalenia wirusowe. W sytuacjach normalnego stanu, nie-chorobowego, zabieg makijażu permanentnego jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i możliwym do wykonania w każdym okresie.

A jak wybrać gabinet spośród tych dostępnych na rynku? Ostatnio pojawia się ich całkiem sporo...

Przede wszystkim sprawdzać. Warto zobaczyć, czy gabinet jest czysty, bezpieczny, czy sprzęt jest odpowiedni, warto zapytać o barwniki, na jakich linergista pracuje. Te tanie mają tendencję do zmiany koloru po jakimś czasie, stąd cena zabiegu też jest istotna. Można zajrzeć w certyfikaty, zweryfikować szkolenia. To wiedza, którą osoba wykonująca makijaże, nie mająca niczego do ukrycia, nie robiąca makijaży podejrzanymi, tanimi materiałami z pewności się pochwali. Podstawą jest też doświadczenie nabierane tworząc stale makijaże, ale nie robiąc ich automatycznie. Zawsze warto poznać techniki, którymi pracuje linergista, zapytać o nie, niektóre – w mojej ocenie nie są dobre, bo jak microblading, są bardzo inwazyjne. Zobaczcie też galerię prac – tych końcowych, już po wykonanej korekcie.

___________

Aleksandra Wójtowicz – ekspert w mikropigmentacji medycznej i permanentnej. Prowadzi autorskie studio makijażu permanentnego i medycznego W Bielsku-Białej. Ukończyła cykl szkoleń m.in. w Beauty Balance International Micropigmentation Center, New Permanent Technologies International czy Permanent-Style International uzyskując stosowne uprawnienia do wykonywania makijażu permanentnego i medycznego wieloma metodami, zarówno w Polsce jak i w ośrodkach zagranicznych. Zwykle pracuje autorskimi technikami ombre, które szlifowała pod okiem światowych mistrzów pigmentacji.

Więcej na www.wojtowiczpermanentny.pl

Fot. Rita Lorenc

studio makijażu permanentnego i medycznego Aleksandra Wójtowicz
al. Andersa 6/2
43-300 Bielsko-Biała
tel.: +48 501 850 190

/artykuł sponsorowany/

Podziel się na:

Najpopularniejsze: