Język angielski, czyli wielka przygoda

Data dodania: 2018-03-21

Bycie dzieckiem wiąże się z potrzebą odkrywania i nazywania coraz to nowszych zjawisk. Pojmuję nauczanie dzieci języka angielskiego również jako zaproszenie ich do wzięcia udziału w niezwykłej przygodzie niezwiązanej jedynie z nowym dźwiękiem słów, ale również z przeżywaniem ruchu, gestu, obrazu - słowem wszystkiego tego, co potrzebne, aby spowodować radość i zaciekawienie. Obserwując poczynania moich uczniów, jestem przekonany, że warto tę przygodę rozpocząć stosunkowo szybko. 

 

Istotny jest fakt przyzwyczajania dziecka do dźwięków języka angielskiego; w ten sposób szybciej opanuje umiejętność rozróżniania akcentów, co ma znaczący wpływ na budowanie przez nie językowego obrazu świata. Jak wynika z badań mózg dziecka do wieku 5-6 lat inaczej absorbuje język. W tym wieku dziecko nabywa prawidłowego akcentu właściwego dla danego języka, co oznacza, że w pewnym sensie wczesne rozpoczęcie nauki spowoduje, że oba języki stają się dla niego bardziej „naturalne”, co znacznie ułatwi komunikację w przyszłości. Niezwykle ważne jest więc, aby dziecko, które rozpoczyna naukę, słyszało poprawny akcent; pozwoli to na wyeliminowanie wielu trudności w późniejszym procesie edukacji.

 

W grupie!

Myślę, że tę przygodę warto przeżywać w grupie rówieśniczej. Łatwiej jest wtedy dziecku przezwyciężyć barierę strachu spowodowaną nowym miejscem czy „dziwnością” słów, które może słyszeć po raz pierwszy w życiu. Książki edukacyjne dla dzieci zawierają wiele ćwiczeń, dzięki którym dziecko  rozwija swoją selektywność czy czujność, jednak uczestnictwo w zajęciach, na których czeka je przygoda, prawdziwa „burza” zdarzeń, emocji, muzyki i opowieści będąca również udziałem kolegów i koleżanek znacznie bardziej motywuje je do poznawania świata. Tak, nauka języka angielskiego to również poznawanie świata!

 

Ważne, kto uczy!

Odpowiednie podejście i okazywanie emocji jest dla mnie niezwykle ważne; pozwala dzieciom oswoić się z brzmieniem słów, z ich swoistą innością, która dzięki znanym im gestom staje się niezauważalna, ma w sobie równocześnie  coś tajemniczego, co każde dziecko chce odkryć. Nauczanie małych dzieci języka angielskiego to nie tylko piosenki czy wierszyki. Na zajęciach dzieci bawią się, uczestniczą w sytuacjach, które mają przynieść określony rezultat, czyli wykonanie jakiegoś ćwiczenia czy zadania. Prosta czynność rozpoczynająca daną zabawę, określony zwrot czy pochwała, są dla młodego człowieka niezwykle ważne. Dzieci spontanicznie reagują na postawę prowadzącego, głos, sposób wypowiadania słów. Z czasem wytwarza się specyficzny rytuał zajęciowy, w którym określone słowa odgrywają niezwykle istotną funkcję i często są rozumiane przez dzieci w sposób naturalny, można powiedzieć „mechaniczny”. Taka systematyczność jest kluczowa, ponieważ zaspokaja ona potrzebę bezpieczeństwa, na bazie której można budować coraz to nowsze obszary językowe.  

 

Mamo, powiedziałem Topkowi „You’re Welcome!”

Na każdych moich zajęciach, niezależnie od tego, czy uczę dzieci w wieku przedszkolnym, czy starsze, pojawia się maskotka – bączek Topek. Szczególnie najmłodsi w niezwykły sposób przeżywają każde spotkanie z Topkiem; witają się z nim, zapraszają do zabawy, proszą o pomoc, gdy mają do wykonania ciekawe zadanie lub po prostu chcą się z nim podzielić radością związaną z wykonania danego ćwiczenia. Uruchamia to niezwykłą „lawinę” słów i fraz, która niejako dodatkowo wzbogaca słownictwo. Dzieci widzą, że mój mały pomocnik też czasami miewa pewne trudności, które nie omijają również ich: jest nieśmiały, zmęczony, boi się czegoś lub po prostu nie ma na coś ochoty. Często to właśnie dzieci motywują Topka do działania, sprawiają, że reaguje uśmiechem i chętnie podejmuje wyzwania. Ta moc „wpływania” na otaczający dziecko świat jest niezwykła i sprawia, że czasami z podziwem patrzę na małe istoty zgromadzone na sali.

 

Autor: Jan Bąk

Właściciel Little Top w Bielsku-Białej

Little Top

Łagodna 27a Bielsko-Biała

tel. 501 698 340

www.littletop.pl | Fb/angielski.littletop

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: