Czas na kubeczek! Nauka picia z kubeczka dla maluszków

Data dodania: 2018-01-29

Chcesz, by Twoje dziecko pożegnało się z butelką na rzecz kubka? Taka zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń malucha nie jest łatwa – tym bardziej, że z butelki pije się wygodnie i szybko. Warto jednak zadać sobie odrobinę trudu – dowiedz się, jak przekonać niemowlę do picia z kubka.

Nie da się wskazać uniwersalnego momentu, w którym przejście z butelki na kubek będzie idealną porą. To kwestia zupełnie indywidualna, uwarunkowana między innymi gotowością malucha do zdobycia kolejnej umiejętności. Aby jednak taka zmiana nie była dla dziecka zbyt trudna, dobrze jest już wcześniej podjąć kroki zmierzające ku przejściu z butelki np. na kubek 360.

Nauka picia z kubeczka – o czym pamiętać?

Chociaż większość rodziców decyduje się na wprowadzenie kubka po ukończeniu pierwszego roku życia, tak naprawdę ilością miesięcy nie da się wyznaczyć czasu, w którym dziecko jest w stanie opanować taką umiejętność. Jak podkreśla wielu ekspertów, wiele zależy między innymi od przebiegu pobierania innych pokarmów. Jeżeli niemowlę potrafi prawidłowo pobierać pokarm z łyżeczki, już wtedy można rozpocząć naukę picia z kubka.

  • Wybierz odpowiedni moment

Jeżeli maluch siedzi samodzielnie i opanował sztukę jedzenia łyżeczką, możesz rozpocząć naukę. Pierwsze próby nie zawsze będą udane – bardzo możliwe, że niemowlę zacznie traktować kubek jak zabawkę. Nie poddawaj się jednak i nie zniechęcaj, tylko cierpliwie wykonuj kolejne podejścia.

Pamiętaj również, aby nauce picia z kubka nie towarzyszyły inne zmiany w życiu malucha. Każda taka nowa sytuacja jest dla dziecka bardzo stresująca, dlatego nie warto „dokładać” dodatkowych stresów wywołujących lęk i niepokój.

  • Pokaż jak pić z kubka

Dzieci są doskonałymi obserwatorami, chętnie naśladując rodziców. Jeżeli chcesz przekonać malucha do picia z kubeczka, pokaż jak się wykonuje tę czynność.

  • Uzbrój się w cierpliwość

Jeżeli decydujesz się nauczyć dziecko pić z otwartego kubka, wykaż się dużą dozą cierpliwości. Pod żadnym pozorem nie krzycz na malucha, gdy sobie nie radzi. Nie denerwuj się, gdy kolejny raz rozlewa płyn i moczy ubranie.

Musisz trzymać nerwy na wodzy. Twoje zachowanie może zestresować dziecko i zniechęcić do podejmowania kolejnych prób.

Jaki kubek wybrać?

Nauka picia z otwartego kubka nie jest łatwa. Aby uniknąć ciągłego rozlewania płynu , rodzice najczęściej podają dziecku niekapek. Chociaż w ten sposób ryzyko zachlapania jest niewielkie, pobieranie płynu z takiego kubka więcej ma wspólnego z ssaniem niż faktycznym piciem. O ile jednak taka opcja jest polecana w pierwszych dniach nauki, na dłuższą metę się nie sprawdzi.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest np. kubek 360 od Lovi. Zastosowany w nim innowacyjny system uszczelniania, przyzwyczaja malucha do picia – jak ze szklanki – bez ryzyka zakrztuszenia czy zachlapania. Specjalna nakrętka pozwala na zasysanie płynu z każdego miejsca wokół krawędzi.

Jeżeli decydujesz się na kubek 360, przed rozpoczęciem picia, warto zwilżyć jego brzeg. Ułatwi to zasysanie płynu. Dzięki temu pobieranie płynu będzie dla dziecka łatwiejsze.

Wybierając kubek dla malucha, warto zwrócić uwagę na aspekt wizualny. Atrakcyjne kształty oraz szeroka gama kolorów i wzorów mogą być dodatkową zachętą dla dziecka. Dzięki temu być może znacznie łatwiej i chętniej sięgnie po kubeczek.

Czas na pożegnanie z butelką

Niezależnie od tego czy dziecko opanowało umiejętność picia z kubka niekapka czy wykorzystuje kubek 360, czas na odstawienie butelki. To kolejny ważny krok, który można przeprowadzić stopniowo lub radykalnie – wszystko zależy od tego, czy maluch jest z butelką związany emocjonalnie.

Zaleca się jednak, aby na początku ograniczyć częstotliwość karmień butelką, np. do jednego wieczornego. Z czasem uda się całkowicie wyeliminować podawanie np. mleka w ten sposób, zastępując butelkę kubkiem.

Dlaczego warto zrezygnować z butelki na rzecz kubka?

Chociaż podawanie pokarmu z butelki jest bardzo wygodne, to picie z kubka niesie za sobą wiele zalet. Nie tylko pozwala nabyć nowe umiejętności, które przydają się w kolejnych latach. To także kwestie zdrowotne, związane między innymi z ograniczeniem ryzyka rozwoju próchnicy czy wad zgryzu.

Picie z otwartego kubka:

  • kształtuje prawidłowe nawyki oddychania oraz przełykania
  • zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy
  • zmniejsza ryzyko wad zgryzu
  • zmniejsza ryzyko deformacji żuchwy.

To wystarczające powody, dla których warto podjąć próby rozstania z butelką. Chociaż nie będą one łatwe, im wcześniej zaczniesz, tym szybciej osiągniesz sukces w tym zakresie.

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


ZIMOWY NUMER!

ZOBACZ WSZYSTKIE NASZE MAGAZYNY


NASZ BLOG

Jestem Ambasadorem Marki