Witamina D dla dzieci - powrót do szkoły zacznij od jej właściwej suplementacji!

Data dodania: 2017-11-14

Infekcje, spadek formy, obniżony nastrój i brak energii. Wszyscy boimy się tego, kiedy nadchodzi jesień, jednak rodzice boją się podwójnie, bo częste nieobecności dziecka w szkole oznaczają zaległości, a nawracające infekcje obciążają organizm. Jak temu zapobiec?

Witamina D3 jest związkiem chemicznym o nazwie cholekalcyferol. To rozpuszczalny w tłuszczach steroid, który jest konieczny dla zachowania przez nas zdrowia i dobrego samopoczucia. Pozwala na utrzymanie gospodarki wapniowo-fosforowej w naszym organizmie na właściwym poziomie, umożliwia prawidłowy rozwój kośćca i utrzymanie go w odpowiedniej kondycji w dzieciństwie i dorosłym życiu.  Witamina D jest także prohormonem, czyli ma zdolność do przekształcania się we właściwą substancję, aktywną hormonalnie. Syntezowana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych – stąd jej potoczne określenie – „witamina słońca”. Aby nasz organizm mógł wytworzyć odpowiednią jej ilość dzięki promieniowaniu słonecznemu, konieczne jest codzienne eksponowanie twarzy, dekoltu i przedramion przez 15-20 minut, bez zastosowania kosmetyków z filtrami UV. Niestety, alarmujące dane o ryzyku związanym ze skutkami opalania zniechęcają nas do tej praktyki, a warunki klimatyczne nie pomagają w jej realizacji. Dlatego należy poszukać złotego środka – latem korzystać ze słońca w bezpieczny sposób, przez cały rok chronić skórę twarzy kremami z filtrami UV, a o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie zatroszczyć się przez dietę uwzględniającą bogate w nią produkty (żółtka kurzych jaj, ryby – śledzie, węgorz, łosoś; wątróbka, pełnotłusty nabiał i mleko) i suplementację w okresie od października do kwietnia.

Zdrowe jak ryba!

Stare porzekadło mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, co sprawdza się i w dzisiejszych realiach. Podawanie dziecku preparatów wzmacniających jego odporność, takich jak na przykład meltiki witamina D, pozwala na uzbrojenie jego organizmu przed sezonem obfitym w infekcje wirusowe i bakteryjne. Nasycony witaminą D organizm lepiej radzi sobie z oboma typami, co zapobiega zapadaniu na nie. Jeśli jednak infekcja się zdarzy, dzieci dzięki „witaminie słońca” znacznie łatwiej odzyskują zdrowie i pełnię formy.

Według statystyk blisko 90% dzieci w Polsce, w wieku od 1- 9 lat, nie otrzymuje odpowiedniej dawki witaminy D w diecie. Biorąc pod uwagę jej rolę w funkcjonowaniu organizmu dziecka, suplementacja „witaminy słońca” staje się koniecznością. Preparat mel●tiki witamina D zawiera 1000 j.m. witaminy D, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie na nią. Jest chętnie przyjmowany przez dzieci, ponieważ zastosowana w nim formuła MELT daje musującą konsystencję tabletek i ich łatwe rozpuszczanie się w ustach. Waniliowy smak dodatkowo zachęca dzieci, a brak cukru uspokaja rodziców. Preparat można stosować  przez cały rok lub według zaleceń lekarza.

Witamina D3 jest odpowiedzialna za ważne funkcje w organizmie człowieka:

  • Aktywizuje komórki układu immunologicznego
  • Wspiera rozwój oraz stan kości i zębów
  • Wspomaga prawidłowy rozwój i pracę mięśni
  • Wspiera rozwój dziecka, jest niezbędna w okresie skoków rozwojowych (po pierwszym roku życia, w wieku przedszkolnym i szkolnym)

Ważne symptomy niedoboru witaminy D u dzieci to:

  • Osłabienie, senność w ciągu dnia
  • Znaczący spadek nastroju, niezależnie od pogody
  • Zwiększona podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne
  • Skłonność do próchnicy i innych chorób przyzębia

W skrajnych przypadkach, konsekwencją niedoborów witaminy D jest krzywica i powodowane nią zmiany w układzie kostnym, a także zaburzenia rozwojowe.

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


JUŻ W CZERWCU!

WSZYSTKIE MAGAZYNY


Aktualny Konkurs

Konkurs Beskidzka Mama

NASZ BLOG

Jestem Ambasadorem Marki