Pierwsze kąpiele nie muszą być trudne, czyli sposoby na bezstresową kąpiel noworodka

Data dodania: 2017-10-07

Jedną z rzeczy, których rodzice noworodków muszą się nauczyć jest kąpanie dziecka. Gdy już się tego nauczymy, nie jest to szczególnie trudna rzecz, jednak na początku mamy prawo mieć pewne wątpliwości. W tym artykule zamieścimy najważniejsze informacje dotyczące dziecięcych kąpieli, które pomogą je rozwiać.

Jeśli chodzi o częstotliwość kąpieli, noworodków nie musimy myć tak często jak starszych dzieci, ponieważ noworodki przebywają przez większość czasu w jednym miejscu, stąd też nie brudzą się tak szybko. Jedna czy dwie kąpiele w tygodniu okażą się więc raczej wystarczające w większości przypadków.

Kąpiel bez stresu

Ta niewielka częstotliwość jest niewątpliwie zbawieniem dla rodziców, których dzieci nie wykazują szczególnego entuzjazmu wobec wody. Z tym jednak można sobie poradzić, trzeba tylko stworzyć dziecku odpowiednie warunki i stopniowo je przyzwyczajać. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią temperaturę - pokój powinien być ogrzany do nieco ponad dwudziestu stopni, zaś woda powinna mieć temperaturę nieco wyższą niż temperatura ciała, chociaż tutaj właściwie nie ma uniwersalnej zasady, ponieważ niektóre dzieci będą wolały jednak wodę nieco chłodniejszą. W każdym razie jednak należy zadbać o to, by dziecko nie przemarzło. Pamiętajmy więc, by pozamykać w domu okna, by uniknąć przeciągów.

Warto zwrócić uwagę na to, że nierzadko dziecko zaczyna mieć złe skojarzenia z kąpielą ze względu na stres rodziców. Myjąc dziecko pamiętajmy więc o niezbędnej ostrożności, ale też nie pozwólmy by stres wziął nad nami górę, ponieważ dziecko jest w stanie instynktownie "łapać" emocje rodziców. A co do stresu - jeżeli ostatnia kąpiel była dla dziecka nieprzyjemnym doświadczeniem, lepiej będzie trochę poczekać z następną. W następnym przypadku kąpiel zacznie dziecku kojarzyć się w negatywny sposób i naprawdę ciężko będzie go tego oduczyć.

Aby dziecko czuło się bezpiecznie, starajmy się wkładać je do wanienki w taki sposób, aby ani na chwilę nie straciło oparcia, a także cały czas patrząc mu w oczy, by ani na chwilę nie poczuło, że traci kontakt z rodzicem. Używajmy łagodnych kosmetyków i poświęćmy nieco uwagi, by w trakcie mycia jego główki zachowywać się ze szczególną ostrożnością, polewając je delikatnie wodą z kubeczka. Woda dostająca się do oczek dziecka w trakcie kąpieli jest bowiem jednym z najczęstszych powodów dziecięcego płaczu.

Oswajanie dziecka z wodą

Aby jak najbardziej zredukować stres związany z kąpielą, trzeba poświęcić jak najwięcej czasu na oswajanie dziecka z wodą. Można więc na przykład pozwalać mu najpierw posiedzieć w płytkiej wodzie, a nawet na przykład polać zabawki wodą. Bardzo dobrym pomysłem będzie również kąpanie się z dzieckiem, które w ramionach rodzica na pewno poczuje się o wiele pewniej.

Kąpiel może stać się dla dziecka bezstresowa również jeżeli zadbamy o uczynienie jej wieczornym rytuałem. Trzeba wybrać porę, w której dziecko jest najbardziej spokojne i konsekwentnie się jej trzymać, a kąpiel stanie się dla dziecka czymś całkowicie naturalnym.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona matfi.pl.

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE