Profilaktyka dentystyczna u dzieci – kiedy pierwsza wizyta w gabinecie?

Data dodania: 2017-10-06

O zęby dziecka należy dbać już w wieku niemowlęcym, by nie dopuścić do pojawienia się plam próchnicowych. Podstawę stanowi utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej i odbywanie regularnych kontroli stomatologicznych. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy u malucha, kiedy wybrać się z nim na pierwszą wizytę do dentysty i jak go do niej przygotować?

Podstawowe zasady dbania o higienę jamy ustnej u dziecka

O uzębienie malca dbaj już od pierwszych miesięcy życia. Zaleca się, by po każdym karmieniu, a zwłaszcza wieczornym, przecierać jego dziąsła namoczonym w przegotowanej wodzie gazikiem. Oprócz tego powinno się je masować specjalną szczoteczką, żeby zęby szybciej i łatwiej się wyżynały. Natomiast do ukończenia przez dziecko 1. roku życia należy wprowadzić do jego jadłospisu pokarmy stałe i stopniowo ograniczać podawanie butelki. Najlepiej nie dawaj mu słodyczy ani produktów zawierających węglowodany oczyszczone, nie przyzwyczajaj też do picia słodkich napojów, za to naucz picia wody.

Gdy maluchowi zacznie przybywać ząbków, rozpocznijcie naukę ich mycia. W tym celu kup specjalną szczoteczkę i pastę, której połykanie dziecku nie zaszkodzi. Pokazuj, jak szczotkować zęby i pozwól, by samo próbowało. Nawet jeśli początki będą trudne, z czasem pójdzie mu coraz lepiej. Po ukończeniu przez pociechę 3-4 lat zmieńcie dotychczasową pastę na taką z fluorem (ale tylko jeśli maluch nauczył się już ją wypluwać i płukać buzię). Dopilnuj, by mył zęby dwa razy dziennie – rano i przed pójściem spać.

Oprócz tego regularnie, czyli co 3-6 miesięcy, odwiedzajcie dentystę. Wybierajcie się na rutynowe kontrole pozwalające zweryfikować stan zębów, a w razie potrzeby uzupełnić ubytki czy usunąć kamień nazębny (zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej), jak również na wizyty w ramach profilaktyki fluorkowej. W ich trakcie dentysta wykona lakierowanie i lakowanie obniżające ryzyko rozwoju próchnicy.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Stomatologa powinniście odwiedzić, gdy u dziecka pojawi się pierwszy ząbek. Jeżeli jednak wtedy wam się to nie udało, bezzwłocznie wybierzcie się do niego przed ukończeniem przez pociechę 3.-4. roku życia. Umów spotkanie dużo wcześniej i uprzedź, że przyjdziesz z maluchem po raz pierwszy. Dzięki temu dentysta będzie mógł się lepiej przygotować. Poproś o wizytę w godzinach porannych lub dopołudniowych, kiedy maluch jest wypoczęty i spokojniejszy. Nie musisz wyjaśniać dziecku, jakie zabiegi czekają go na miejscu, bo zwykle pierwsza wizyta służy zapoznaniu się z gabinetem, kontroli stanu uzębienia i ocenie ryzyka rozwoju próchnicy.

Wizyta u stomatologa to dla dziecka ogromne przeżycie, któremu może towarzyszyć stres, dlatego odpowiednio go do niej przygotuj. Po żadnym pozorem nie strasz go i poproś bliskich, by też tego nie robili. Powiedz maluchowi, że idziecie do dentysty, żeby sprawdzić, czy ząbki są zdrowe. Zabierzcie ze sobą jego ulubioną zabawkę lub kogoś z rodziny, jeśli dziecko na to nalega. Najważniejsze, by w gabinecie czuło się bezpiecznie i komfortowo. Myśl pozytywnie i postaraj się nie przenosić swoich lęków na dziecko. W razie wątpliwości dopytaj telefonicznie o szczegóły przebiegu wizyty, ale w samotności. Maluch nie powinien słyszeć o twoich obawach, a tym bardziej ich odczuwać. Jeśli kategorycznie odmawia pójścia do dentysty, nie strasz karami ani nie próbuj przekonać nagrodą. O wiele lepszy rezultat da rozmowa i wyjaśnienie, z jakiego powodu jest to konieczne.

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE