Rozwój dziecka – gdzie szukać wsparcia?

Data dodania: 2017-09-16

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo, czy jego rozwój mowy przebiega bez zakłóceń? Rodzice poszukują informacji na temat rozwoju swego dziecka wśród znajomych, w internecie, a także obserwując  rówieśników dziecka, często porównując do starszego  rodzeństwa. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, jednak w pewnych okresach rozwoju powinno nabywać określone umiejętności. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności odpowiednio dobrana i wcześnie zastosowana terapia pomoże zapobiec w przyszłości problemom w nauce, w relacjach z rówieśnikami oraz problemom emocjonalnym. Na każdym etapie rozwoju można pomóc dziecku wrócić na właściwe tory.

Co powinno nas zaniepokoić? Jeżeli dziecko nie mówi lub jego mowa jest niezrozumiała, często płacze, krzyczy, nie potrafi się skupić, ma problem z zapamiętywaniem, przez długi czas ogląda reklamy lub bajki, wołane po imieniu nie odwraca się, ciągle biega lub skacze, samodzielnie nie załatwia potrzeb fizjologicznych, zatyka uszy, macha rączkami, sprawia wrażenie jakby nie rozumiało kierowanych do niego słów - wówczas należy skontaktować się z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.

Od 1 lutego bieżącego roku, wykreślono  z zadań Poradni Niepublicznych diagnozowanie dzieci pod kątem wczesnego wspomagania rozwoju. Aktualnie taką diagnozę mogą przeprowadzić Poradnie Publiczne. Jednak w dalszym ciągu po potrzymaniu opinii można zgłosić się do niepublicznych placówek, aby skorzystać z BEZPŁATNYCH zajęć z psychologiem, pedagogiem, logopedą, a także z rehabilitantem i terapeutą SI.

Większość problemów rozwojowych nie rozwiąże się sama. Rodzice muszą wykazać się wrażliwością oraz analizą wymienionych objawów. W rozwoju małych dzieci liczą się pierwsze lata ich życia, kiedy to mózg jest bardzo plastyczny. Każdy kolejny miesiąc lub rok czekania bez specjalistycznej terapii przyczyni się do pogłębiania deficytów i zmniejsza szansę na poprawę.

W naszej Poradni wykorzystywane są różnorodne metody terapeutyczne. Każde dziecko wymaga bowiem indywidualnego podejścia, a także regularnej współpracy z rodzicami. Z naszych usług może skorzystać każdy bez względu na miejsce zamieszkania.

Poza BEZPŁATNĄ terapią w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, nasza Poradnia oferuje szeroki  pakiet usług komercyjnych obejmujących poradnictwo, diagnozę i terapię  w sytuacji wystąpienia  m.in. następujących  problemów:

 • emocjonalnych, wynikających ze stresu , konfliktów rodzinnych , problemów  wychowawczych
 • trudności dzieci dwujęzycznych, wyjazdu za granicę
 • problemów dojrzewania seksualnego, wczesnej  inicjacji seksualnej
 • zaburzeń zachowania, koncentracji uwagi, agresji, nadmiernej  impulsywności, nadruchliwości
 • kłopotów z samooceną
 • dysleksji, dysgrafii, dysortografii, problemów w nauce
 • lęku przed żłobkiem, przedszkolem, szkołą
 • zaburzeń integracji sensorycznej
 • uzależnień
 • zaburzeń odżywiania
 • zaburzeń rozwoju mowy

W pracy terapeutycznej staramy się wspierać nie tylko dziecko, ale także jego rodziców, współpracować z rodzicami, traktując ich jako partnerów, angażując w pracę nad trudnościami, pokazując możliwe drogi pokonania trudności dziecka. Wydajemy opinie honorowane przez szkoły oraz komisje egzaminacyjne dla dzieci z trudnościami w nauce (dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia).

Zachęcamy do śledzenia naszego facebooka i kontaktu telefonicznego z sekretariatem, gdzie uzyskacie Państwo szczegółowe informacje na temat naszych usług.

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna „ALTER”

Bielsko-Biała, ul. 11 listopada 60-62, II piętro, p.207. Tel: 533 585 976

www.facebook.com/alter.bielsko

/artykuł sponsorowany/

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze: