Ta mama jutra się nie boi!

Data dodania: 2017-08-30

Rozmowa z Sandrą Deka, młodą mamą i pomysłodawczynią projektu ŻYWIEC JUTRA oraz Prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej dzięki któremu m.in. dzieci w od czerwca do końca września mogły obejrzeć bezpłatne przedstawienia teatralne.

 

Skąd pomysł i na czym dokładnie polega Twój projekt pod nazwą Żywiec Jutra?

Projekt Edukacyjny Żywiec Jutra skierowany jest do dzieci, rodziców oraz dziadków, jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców naszego miasta na ciągle niewystarczającą ilość eventów wspierających integrację międzypokoleniową w Żywcu. Żywiec Jutra ma na celu zwielokrotnienie i promowanie ciekawych wydarzeń dla lokalnej społeczności. Wspieramy działania edukacyjne w taki sposób, aby wzmocnić przyszłość dzieci, rodzin, jak również przyszłość naszej miejscowości. Szkolenia, warsztaty, wykłady, które odbywają się systematycznie mają rozwinąć najmłodszych, dać dodatkowe wsparcie ich rodzicom, a przede wszystkim wzmocnić wartość rodziny, jako fundamentu szczęśliwego życia każdego człowieka. Nasz projekt realizowany jest dzięki zaangażowaniu Zarządu i Wolontariuszy Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej oraz Zakładu Fotograficznego Foto u Jarka, które wspiera nas w wykonywaniu zdjęć z naszych eventów, promowaniu naszych działań, jak również częstemu zaangażowaniu finansowemu w nasz projekt. Nie udałoby się zrealizować naszych pomysłów, gdyby nie Agencja Reklamowa ViStudio, która pomaga nam w prowadzeniu strony internetowej i przygotowywaniu materiałów wizualnych i promocyjnych dla Żywca Jutra i Stowarzyszenia. Jako Stowarzyszenie mamy również dużo wsparcia od Władz Miasta Żywca oraz wielu prywatnych firm, co ułatwia nam funkcjonowanie i upowszechnianie naszych eventów.

 

Jak przy dwójce małych dzieci udaje Ci się realizować tak duży projekt?

To chyba dzięki wewnętrznej motywacji i zasadom, które wpoiła mi Mama – wspaniała, niesamowita kobieta… Jestem człowiekiem czynu, który chce zmieniać „przestarzałą mentalność”. Jeśli nie akceptuje tego, że jest za mało eventów dla lokalnej społeczności – dla dzieci, rodziców, seniorów to robię wszystko co w mojej mocy, by wpłynąć na ten stan i go zmienić. Nie akceptuje bylejakości, denerwuje mnie brak ławek dla matek karmiących, brak bezpiecznych placów zabaw dla dzieci (np. z bezpieczną nawierzchnią, a nie żwirkiem jak dla kotów…), brak miejsc i wydarzeń dla osób starszych, niechlujnie zaparkowanych samochodów zajmujących chodniki tak, że rodzic z wózkiem nie może przejść… Chcę pokazać naszym dzieciom swoim postępowaniem, że to jak świat wygląda zależy przede wszystkim od nas samych, i od tego czy idąc schylimy się po papierek, który leży na chodniku czy trawniku... Ja się po niego schylę. Nie mam korony na głowie, więc ona mi nie spadnie. Niestety nie wszyscy ludzie tego uczą, dlatego nasza przestrzeń i „mapa wydarzeń” kulturalnych dla dzieci, rodzin, seniorów wygląda tak jak wygląda. Dużo zależy od nas samych, nie można tylko zwalać na czynniki zewnętrzne, że czegoś nie ma. Sami możemy dużo zmienić. To od tego jak nasze dzieci zostaną przez nas wychowane, jakie działania i podejście do życia będą w nas widzieć zależy to czy w przyszłości pomimo dalekich podróży i studiów w innym mieście czy kraju do nas będą chciały wracać. To od tego co widzą w nas zależy to jak będzie wyglądać np. Żywiec jutra…

 

Przed wakacjami wygrałaś konkurs na realizację bezpłatnych przedstawień. Jak do tego doszło i kto mógł skorzystać z tej nagrody?

Nasze Stowarzyszenie wzięło udział w ogólnopolskim konkursie DecydujeszPomagamy firmy Tesco. Udało nam się z naszym pomysłem przejść do II etapu, którego wyniki były w rękach mieszkańców naszego miasta, ponieważ to Oni właśnie robiąc zakupy w sklepach Tesco otrzymywali żetony, które bezpośrednio wrzucali do urny, która Ich zdaniem miała najlepszy pomysł. Dzięki lokalnej społeczności projekt Teatralny Żywiec Jutra wygrał dofinansowanie i otrzymaliśmy możliwość zrealizowania tego wspaniałego przedsięwzięcia. Z tej nagrody korzystają wszyscy, którzy mieli ochotę przyjść na bezpłatne teatrzyki organizowane w różnych miejscach, dniach i godzinach na terenie Żywca.

 

Co dalej? Na co mogą liczyć mieszkańcy Żywiecczyzny?

W chwili obecnej zaczynamy realizację projektu Matematyczny Żywiec Jutra, który mieliśmy przyjemność wygrać w ogólnopolskim konkursie mPotęga firmy mBank. Kolejne działania, na które udało nam się zdobyć dofinansowanie, aby Dzieciaki z naszej miejscowości mogły się rozwijać. Trzymamy mocno kciuki, aby kolejne trzy pomysły, na które przesłaliśmy swoje zgłoszenia również mogły być zrealizowane. Wszystko na co mogą liczyć mieszkańcy Żywiecczyzny jest na bieżąco opisywane na naszych FB – Żywiec Jutra oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej jak również stronie internetowej www.zywiecjutra.pl. Eventów jest wiele i skierowane są do różnych grup: do Dzieci, Mam, Rodzin jako całości, czy Seniorów. Najlepiej na bieżąco obserwować nasze profile.

 

Czego Ci życzyć?

Przede wszystkim wsparcia, życzliwości i przekazywania serdecznych informacji o naszych działaniach innym. Jeśli każda osoba, która miała możliwość wziąć udział w naszych eventach przekaże tą wiadomość dalej będzie to dla nas największa nagroda. Wierzę, że „Żywiec Jutra zmieni marzenia w rzeczywistość”, i że pewnego dnia będę mogła uśmiechnąć się do siebie, że doprowadziłam do zrealizowania tych największych projektów, które wymarzyłam dla Dzieci, Rodzin i Seniorów w naszym mieście, a wszystko po to, by dodać energii i zapału do rozwoju kolejnych osób, rodzin i naszej społeczności jako całości. Uważam, że warto inwestować w drugiego człowieka, przy każdym evencie podczas, którego widzę taką ilość uśmiechów dzieci, ich rodziców i dziadków wiem, że postępuje właściwie starając się znaleźć równowagę pomiędzy byciem mamą, żoną, córką, siostrą a społecznikiem.

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze:


AKTUALNY MAGAZYN

WSZYSTKIE MAGAZYNY


NASZ BLOG

Jestem Ambasadorem Marki