W czasie burzy należy zachować ostrożność

Data dodania: 2017-08-18

W czasie burzy należy zachować ostrożność. Lato to czas odpoczynku, korzystania z energii jaką daje słońce. Niestety, to latem również najczęściej zdarzają się burze, których gwałtowny charakter może zszokować lub nawet przerazić. Podpowiadamy, jak się zachować, aby w czasie burzy zminimalizować ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia.

Burze i nawałnice, przetaczające się ostatnio nad Polską, pokazują, że gwałtowność zjawisk meteorologicznych może nas bardzo zaskoczyć. Tymczasem często mamy lekceważący stosunek do takich zjawisk pogodowych, traktując je jak coś zupełnie naturalnego. Oczywiście, nie zachęcamy do panicznej ucieczki przed burzą, jednak ostrzeżenia meteorologiczne, dotyczące zjawisk pogodowych, należy traktować poważnie.

Zawsze w czasie burzy pamiętaj o kilku zasadach

Po pierwsze, zawsze w czasie burzy szukaj schronienia. Jako, że przebywanie na zewnątrz wiąże się z ryzykiem porażenia piorunem, pamiętaj, aby unikać wysoko położonych miejsc. Jeśli to ty będziesz najwyższym punktem w okolicy, czyli znajdujesz się właśnie na polu, będziesz zagrożenie uderzeniem pioruna, który szuka najkrótszej drogi między chmurą a ziemią. Ponadto, nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami, latarniami, słupami linii energetycznych czy wolno stojącymi wieżami. Ich wysokość stanowi zagrożenie, związane z uderzeniem pioruna czy przygnieceniem przez spadające drzewo. Podczas burzy unikaj wzniesień i szczytów górskich. Pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, w tym w szczyty górskie. Jeśli widzisz nadciągającą burzę, staraj się jak najszybciej schodzić w dół. Jeśli niedaleko jest schronisko górskie, udaj się do niego jak najszybciej i przeczekaj tam groźną pogodę.

Jeśli burza zaskoczy cię na polu czy innej otwartej przestrzeni, powinieneś kucnąć, maksymalnie zbliżając stopy do siebie. Dzięki temu zniwelujesz skutki napięcia krokowego w chwili, gdy piorun uderzy niedaleko. Bieganie w czasie burzy jest niezbyt bezpieczne, ponieważ stawiając długie kroki, zwiększa się napięcie krokowe. Napięcie krokowe to różnica potencjałów dwóch punktów podłoża odległych od siebie na długość kroku, czyli od 0,8 do 1 metra. Jeśli jego wartość przekracza wartość napięcia bezpiecznego, występuje realna groźba porażenia prądem elektrycznym. Szczególnie niebezpieczne jest w przypadku awarii energetycznych linii przesyłowych wysokiego napięcia, oraz przy uderzeniu pioruna. Jeśli znajdujecie się w grupie, powinniście się rozproszyć.

Burza w aucie

Jeśli burza zastanie cię w aucie lub samolocie, to ciesz się. Jesteś w bardzo bezpiecznym miejscu. Metalowa obudowa samochodu lub samolotu tworzy tak zwaną klatkę Faradaya. Dzięki temu prąd przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, nie przedostając się do wnętrza pojazdu.

Burza pod dachem

Najbezpieczniej w czasie burzy jest pod dachem budynków wyposażonych w instalację odgromową. Piorunochron wykonany jest z materiału, który doskonale przewodzi prąd i, kolokwialnie mówiąc, piorunochron sprowadza energię elektryczną z budynku do ziemi, czyli do gruntu. Jeśli jesteś na zewnątrz, a zaczyna padać grad, osłoń rękoma głowę i skul się na ziemi.

Telefony stacjonarne i inne urządzenia elektryczne w czasie burzy

W czasie burzy nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny, nie korzystaj też z urządzeń elektrycznych podłączonych kablem do instalacji. Uderzenie pioruna w linię energetyczną lub telekomunikacyjną może sprawić, że prąd kablem linii przemieści się do odbiorników energii, czyli słuchawki telefonu lub innych. To dlatego powinno się cenniejsze urządzenia elektryczne odpinać od instalacji, aby wyładowania ich nie zniszczyły. W czasie burzy możesz korzystać z urządzeń bezprzewodowych, takich jak telefon komórkowy lub laptop.

Będąc poza domem i słysząc grzmoty i pomruki burzy, nie czekaj, aż zacznie padać. Piorun uderza zanim z chmury zaczyna padać deszcz. Odłóż metalowe narzędzia, które mogą przyciągnąć wyładowania i poszukaj bezpiecznego schronienia. Tak samo natychmiast powinieneś skończyć prace na dachach, drzewach i innych wysokich konstrukcjach. Zanim pójdziesz na dłuższy spacer, sprawdź, czy stacje meteo nie zapowiadają burzy. Pamiętaj też, aby nie parkować pod drzewami w czasie, gdy zapowiadane są burze, bowiem spadające konary mogą przygnieść i zniszczyć auto.

Burza nad jeziorem

Wyjdź z wody, gdy zastanie cię burza nad jeziorem. Nie powinieneś przebywać w wodzie, ponieważ uderzenie pioruna w taflę wody może skończyć się porażeniem prądem. Jeśli pływasz po jeziorze kajakiem czy jachtem, postaraj się jak najszybciej dopłynąć do przystani.

Pamiętaj, że z burzą nigdy nie ma żartów. Ostatnie wydarzenia pokazują, że nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie siły i mocy, jaką mają rozbudzone żywioły Ziemi. Przyzwyczajeni do pewnych rzeczy, nie zdajemy sobie sprawy, że burza, która się ładnie zbliża, może być bardzo niszczycielskim żywiołem.

Autor artykułu:

Artykuł przygotował właściciel domków letniskowych Mati w miejscowości Swornegacie na Kaszubach: domki-swornegacie.pl

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE