Książkowe bestsellery, które pokocha Twoje dziecko!

Data dodania: 2017-08-17

Czytanie książek małym dzieciom jest dla rodziców czymś naturalnym. Niestety, porzucamy wspólne czytanie, gdy tylko nasze pociechy nauczą się czytać. To błąd, bo wspólne czytanie wzmacnia więź między dziećmi i rodzicami, oraz prowokuje do wielu interesujących rozmów. Przedstawiamy cztery pozycje, których nie powinno zabraknąć domu, w którym jest dziecko, a po które z przyjemnością sięgną także dorośli.

Lew, czarownica i stara szafa – tej książki nie powinno zabraknąć w biblioteczce twojego dziecka i to nie tylko dlatego, że jest to lektura szkolna w czwartej klasie. Ta niewielka pozycja jak żadna inna przeniesie w twoje dziecko w świat czarów i magii, pozwoli przeżyć wyjątkowe chwile i niewątpliwie będzie inspiracją do wspólnej zabawy. Książka godna polecenia szczególnie dzieciom, które mają starsze i młodsze rodzeństwo, uczy współpracy, odpowiedzialności za siebie i innych, przypomina o tym, że rodzina jest najważniejsza. Chociaż to lektura szkolna, warto ją przeczytać także młodszym dzieciom. Duża ilość elementów baśniowych z pewnością okaże się dla nich bardzo atrakcyjna. „Lew, czarownica i stara szafa” to pierwsza część cyklu „Opowieści z Narnii” autorstwa C. S. Lewisa. 

Opowiadania z Doliny Muminków – to już legenda nie tylko wśród lektur szkolnych, ale przede wszystkim książek dla dzieci. Chociaż jest to lektura dla czwartej klasy szkoły podstawowej, dzieci chętnie sięgają po nią wcześniej. Sympatyczne Muminki tworzą zgodną rodzinę, przeżywają sympatyczne przygody, a każda z nich kończy się morałem, który ma zastosowanie także w życiu naszych dzieci. Fenomen Muminków polega na tym, że równie mocno bawi i wzrusza zarówno młodszych, jak i starszych czytelników, dlatego warto pokusić się o wspólne czytanie z dzieckiem. Słynna Mała Mi, która jest bohaterką wielu memów i postacią uwiecznianą na koszulkach, także jest bohaterką Opowiadań z Doliny Muminków. Muminki można spotkać w dziewięciu książkach i dwudziestu dwóch komiksach Tove Jansson, kto raz spróbuje, na pewno do nich wróci.

Mikołajek i inne chłopaki – to wbrew pozorom książka nie tylko dla chłopców, równie chętnie sięgną po nią dziewczynki. Przygody sympatycznej bandy chłopców to lektura szkolna w czwartej klasie. Ze względu na dużą dozę przenośni zawartej w książce, warto ją przeczytać razem z dzieckiem, wytłumaczyć, o co tam tak naprawdę chodzi, nauczyć, na czym polega edukacja na negatywnym przykładzie. Bo Mikołajek i jego koledzy, chociaż bardzo sympatyczni, nie należą do najgrzeczniejszych uczniów. Jednak w dobie internetu warto przypomnieć dzieciom, na czym polega zabawa z kolegami bez pośrednictwa komputera lub telefonu. Poza tym książka jest po prostu śmieszna, więc i rodzice nie będą się nudzić przy czytaniu. Mikołajek wyszedł spod pióra pary francuskich autorów Sempé i Goscinnego, i jest bohaterem ośmiu ich książek.

Akademia Pana Kleksa – to kultowa pozycja na liście książek, które dzieci kochają i do których chętnie wracają. Nie ma chyba dziecka, które nie pokochałoby profesora Kleksa i jego uczniów, oraz oczywiście szpaka Ambrożego. Książka niesie tradycyjne uniwersalne przesłanie – mamy tu walkę dobra ze złem, mamy przyjaźń i nienawiść, nie brakuje też magii i tego wszystkiego, za czym tęsknimy, opuszczając bezpieczną krainę dzieciństwa. To jedna z niewielu pozycji, które są kanonie lektur szkolnych od lat. Dla rodziców to nie tyle okazja do przeczytania czegoś nowego, co przypomnienia sobie książki z dzieciństwa i spojrzenia na nią z zupełnie nowej perspektywy dorosłego człowieka. Akademia Pana Kleksa widnieje na liście lektury klasa 4, w swojej sprzedaży oferuje ją Księgarnia Internetowa PWN. Warto zauważyć, że autorem jest polski pisarz Jan Brzechwa.

 

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE