Pierwsze objawy porodu, czyli "zaczęło się"

Data dodania: 2017-08-14

Ostatni trymestr ciąży to już całkiem niedługo do tego, aby pojawił się na świecie nowy, mały człowiek. Poród tuż, tuż, jednak w oczekiwaniu na niego warto jest dowiedzieć się jakie są pierwsze objawy świadczące o tym, że za chwilę zacznie się akcja.

 

Skurcze przepowiadające - czy to już?

Otóż nie. Warto rozróżnić je od tych, które faktycznie świadczą o tym, że poród już się zaczyna. Skurcze przepowiadające są raczej bezbolesne. Brzuch ciężarnej napina się i twardnieje nawet kilka razy dziennie i może to za każdym razem trwać do godziny. Im bliżej porodu - tym robią się one silniejsze oraz częstsze. Dlaczego tak się dzieje? Macica stara się przygotować na poród więc wykonuje swego rodzaju treningi, czyli właśnie napina i rozluźnia się kilka razy dziennie. Zdarza się jednak, że skurcze przepowiadające nie występują u ciężarnej wcale.

Czop śluzowy, czyli co?

To elastyczna, gęsta i śliska wydzielina z pochwy, która odchodzi na skutek skracania się szyjki macicy. Jeżeli zatem pod koniec trzeciego trymestru ciężarna zaobserwuje na swojej bieliźnie galaretowatą zawiesinę - może to oznaczać, że do porodu zostało nawet kilka dni. Czasami czop zabarwiony jest na brunatno, ponieważ podczas jego odchodzenia rozrywają się delikatne naczynka krwionośne. Jeżeli wydzielina jest zbyt wodnista - kobieta powinna natychmiast udać się do lekarza, może to bowiem świadczyć o przebiciu pęcherza płodowego, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla dziecka. Również jeżeli jest zbyt dużo krwi w zawiesinie to powód, aby zgłosić się do specjalisty, gdyż istnieje możliwość, że łożysko zaczęło się odklejać. Czop śluzowy nie powinien raczej mieć zapachu, jeżeli zatem da się wyczuć nieprzyjemny zapach to także należy zwrócić się do lekarza, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Objawy porodu, czyli czas do szpitala

Przede wszystkim kobieta odczuwa bolesne, mocne skurcze porodowe. Ważne jest to, że stają się one coraz bardziej regularne, co 8-10 minut. Boli w dole brzucha, cały brzuch bądź występują bóle krzyżowe, umiejscowione w okolicach krzyża. Podczas ich trwania często może się pojawić napad gorąca oraz duszności. Kolejnym objawem, który świadczy o tym, że czas jechać na oddział jest odejście wód płodowych. Są one bezwonnym płynem, który sączy się powoli bądź wypływa cały od razu. Również krwawienie z dróg rodnych (krew powinna być jasnoczerwona) powinno skłonić przyszłą mamę do udania się do szpitala.

Jak rozwiera się szyjka macicy?

Szyjka macicy rozwiera się przez jakiś czas, nie trwa to chwili. W odniesieniu do częstotliwości skurczy kobieta w ciąży może zorientować się jakie ma rozwarcie. Jeżeli pojawiają się one co 15 minut to znaczy, że szyjka macicy jeszcze nie zaczęła się rozszerzać. Kiedy łapią co 10 minut to ciężarna może przypuszczać, że rozwarcie wynosi około 1 cm. Co 9 minut - 2 cm, 8 minut - 3 cm, 7 minut - 4 cm, 5 min - 5 cm a do szpitala kobieta powinna dotrzeć jeżeli skurcze pojawiają się co 3 minuty, czyli rozwarcie wynosi 7 cm. Wówczas przeżywa kryzys i najlepiej, aby była już pod opieką specjalistów. Pełne rozwarcie szyjki macicy następuje kiedy jest ona rozszerzona na 10 cm.

Poród to bardzo duży wysiłek dla każdej kobiety. Warto wiedzieć jakie są jego pierwsze objawy, aby należycie przygotować się do tego trudnego momentu i przejść go jak najbardziej łagodnie. Niektóre objawy porodu mogą pojawić się wcześniej i zawsze należy skonsultować je z lekarzem.

GS
Źródło: https://www.babyboom.pl/ciaza.

 

 

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE