Jak wybrać buty do biegania dla kobiet?

Data dodania: 2017-08-04

Dobór odpowiedniego obuwia do biegania jest najważniejszym elementem ubioru każdego biegacza. Buty nie mają za zadanie tylko dobrze wyglądać, mają również zadbać o naszą stopę, komfort podczas biegu oraz zmniejszyć ryzyko kontuzji. W tym artykule dowiesz się jak dobrać dobre buty do biegania dla kobiet.

Typ stopy

Każda stopa ma inną budowę, dlatego tak ważne jest określenie typu stopy, gdyż to ona jako pierwsza dotyka podłoża podczas biegu.

Stopa neutralna

Podczas biegu ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie.

Stopa pronująca

Ten typ stopy spotykany jest u osób, które cierpią na płaskostopie. W stopie pronującej ciężar ciała podczas biegu przenoszony jest na wewnętrzną krawędź stopy.

Stopa supinująca 

W przypadku stopu supinującej ciężar ciała podczas biegu przenoszony jest na wewnętrzną część stopy. Osoby z tym typem stopy mogą również dobrać buty dla osób ze stopą neutralna.

Rozmiar buta

Podstawowym błędem jaki popełnia większość ludzi jest myślenie, że powinno się dobrać taki sam rozmiar butów do biegania jaki dobiera się do chodzenia na co dzień. Należy pamiętać jednak o tym, że podczas biegu nasze stopy puchną, dlatego potrzebne jest dobranie butów o nieco większym rozmiarze. Jak większym? Wszystko zależy od pokonywanych dystansów. W przypadku biegów na 5 lub 10 kilometrów wystarczy numer buta o połowę większy. Jeżeli jednak biegasz na dużo większe dystanse to polecamy wybranie numeru buta nawet o jeden rozmiar większego.

Po jakiej nawierzchni biegasz najczęściej?

Rodzaj nawierzchni ma wpływ na to, jak wykończone są buty oraz jaką mają amortyzację, dlatego przed kupnem obuwia do biegania zastanów się po jakim podłożu najczęściej biegasz.

Buty do biegania po asfalcie

Buty do biegania na twardej nawierzchni charakteryzują się mocną amortyzacją, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji, ponieważ to nie nasza stopa amortyzuje uderzenie o asfalt.

Buty do biegania po miękkich nawierzchniach

Buty te mają znacznie słabszą amortyzację od butów przeznaczonych do biegania po asfalcie. Skierowane są dla osób, które często biegają po lesie, drogach polnych czy po górach. Buty te charakteryzują się agresywnym bieżnikiem oraz wypustkach i kołkach na podeszwie.

Buty do biegania po różnych nawierzchniach

Jeżeli jednak biegasz i po lesie i po asfalcie i nie chcesz kupować dwóch par butów to rozejrzyj się za butami uniwersalnymi. Ciężko jest znaleźć taki typ buta, dlatego jeżeli częściej biegasz po płaskim terenie to zdecyduj się na „asfaltówki”, jeżeli zaś częściej biegasz po terenie to kup delikatne „terenówki”. Z czasem jeżeli wciągniesz się w bieganie będziesz miała w swojej półce kilka par butów przeznaczonych na konkretny teren i warunki.

Buty do biegania – jaka firma?

Nie myśl nawet o oszczędzaniu i kupowaniu butów nieznanej marki. Takie buty szybko Ci się zniszczą i nie będą w pełni wykonywały swojego zadania. Kupuj buty od sprawdzonych marek. Poczytaj opinie w internecie na temat tego, co polecają inni biegacze.

Więcej porad modowych na: stylostrefa.pl.

 

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE