Okres w ciąży

Data dodania: 2017-08-03

Te dwa słowa dla większości kobiet stanowią przeciwieństwo. Myśląc o ciąży jedyną myślą jest zatrzymanie okresu.

Czy to możliwe?

Przyszłe mamy w dużej mierze informacji szukają w Internecie. Na licznych forach kwestią dyskusyjną jest okres w ciąży. Wiele kobiet dowiaduje się o swoim stanie dosyć późno ze względu na regularną miesiączkę. Często budzi w nich to obawy, ponieważ jednym z powszechnie uznawanych objawów ciąży jest zatrzymanie krwawienia.

Powodów jest wiele..

Krwawienie nie musi oznaczać miesiączki. Jego powodów może być wiele:

- zbyt mała ilość progesteronu w organizmie,

- nieprawidłowe zagnieżdżenie się płodu,

- ciąża pozamaciczna,

- wada płodu,

- problemy szyjki macicy.

Do krwawienia dochodzić może również wtedy, kiedy następuje umiejscawianie się zarodka w macicy. Następuje to w czasie trwania drugiej części cyklu, dlatego kobiety mogą to uznawać za zwyczajną miesiączkę.

Pierwsze miesiące

Na początku ciąży jednym z objawów może być plamienie lub małe krwawienie. Pojawia się zazwyczaj w czasie, który pierwotnie przypisany był w kalendarzyku jako miesiączka. Razem z nim pojawić się może niewielki ból, jednak nie wpływa to na płód.

Jak już wspomniano, krwawienie może mieć podłoże chorobowe. Najczęstsze jest jednak zapalenie szyjki macicy. Powodować to mogą różnego rodzaju polipy, nadżerki czy też żylaki. Objawem tego mogą być skrzepy krwi, które pojawiać się mogą w czasie planowanej miesiączki.

Nie zawsze musimy zakładać jednak złe scenariusze. Często jest to wina hormonów. Ciężarna na początku swoich 9 miesięcy musi liczyć się z licznymi wahaniami nastrojów i skaczącym poziomem hormonów. Może wiązać się  to ze zbyt małą ilością progesteronu w organizmie. Nie należy tego bagatelizować. Hormon ten odpowiedzialny jest za utrzymanie ciąży. W związku z czym jego brak lub też niedobór może doprowadzić do poronienia i utraty dziecka. Objawem tego schorzenia jest barwa krwi w czasie miesiączki. Nie przypomina ona intensywnej czerwieni. Kolorem przypomina blady róż lub rozmytą czerwień. Jeśli chodzi o jego obfitość bywa z tym różnie. U jednych kobiet może być to tylko plamienie, u innych z kolei normalne krwawienie miesiączkowe. Zależy to od organizmu.

Ciąża pozamaciczna

To najgorsza ewentualność, z jaką wiązać się może miesiączka w czasie ciąży. Tę stratę możemy porównać równie dobrze do poronienia. Aczkolwiek objawy są odmienne. Ostry i przenikający ból w także obfite krwawienie. Może mieć ono bardzo intensywny kolor – nawet ciemno brunatny. Takie sytuacje zagrażają nie tylko życiu dziecka, ale także zdrowiu i życiu matki. W takich wypadkach niezbędna jest interwencja lekarska.

Krwawienie w czasie ciąży to objaw budzący powszechny niepokój wśród kobiet i par, które planują dziecko. Nie zawsze ma swoje przykre konsekwencje, jednak nie warto generalizować objawów. Organizm każdej kobiety jest inny, dlatego brak krwawienia u jednej nie oznacza tego samego u drugiej. Nie powinno sugerować się tym, że krwawienie u znajomej nie było niczym niepokojącym.

W przypadku innej kobiety może mieć katastrofalne skutki. Warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nawet w przypadkach zagrożonej ciąży jest on w stanie pomóc kobiecie. Utworzyć sprzyjające warunki do donoszenia ciąży i urodzenia upragnionego dziecka.

Autor artykułu:
Dorota, mama sześcioletniej Oliwii i czteroletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Zobacz również na sosrodzice.pl

 

 

 

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE