Rozstępy po ciąży – mamy sprawdzone sposoby, aby się ich pozbyć!

Data dodania: 2017-07-07

W ciągu 9 miesięcy ciało przyszłych mam zmienia się diametralnie – przybranie wagi, rosnący brzuszek i piersi. Rozstępy dotyczą wielu kobiet w ciąży, jednak nie muszą być pamiątką na zawsze! Magdalena Jaglarz, kosmetyczka z Bielska-Białej radzi, jak się ich pozbyć.

Jak powstają rozstępy?

Ciążą trwa 9 miesięcy, jednak to w ciągu pięciu ostatnich nasze ciało najbardziej się zmienia – powiększają się piersi, rośnie brzuszek i przybieramy na wadze w okolicy bioder czy ud. "Każda kobieta jest inna - niektóre mają bardzo elastyczną skórę i ciąża nie zostawia po sobie żadnego śladu, jednak w wielu przypadkach skóra nie jest aż tak elastyczna, aby rozciągnąć się o kilkanaście (a czasem kilkadziesiąt) centymetrów, a następnie powrócić do pierwotnego stanu. Rozstępy to swoiste blizny skóry, która nie nadąża z produkowaniem nowych włókien. Aby utrzymać ciągłość rozciąga się, co widzimy w postaci czerwonych, podłużnych pasów." - wyjaśnia Pani Magdalena Jaglarz, kosmetyczka z Bielska-Białej. W ciąży zmienia się także gospodarka hormonalna. Zwiększona ilość kortyzolu zaburza pracę komórek, które są odpowiedzialne za produkowanie białek budujących włókna kolagenowe. To one tworzą swoisty „szkielet” naszej skóry, który nadaje jej jędrność i elastyczność. Brak kolagenu sprawia, że skóra jest osłabiona i dużo bardziej narażona na powstanie rozstępów.

 

Czy domowa pielęgnacja wystarczy?

W aptekach i drogeriach jest wiele kremów redukujących rozstępy. Niestety działają one głównie powierzchownie, nie odbudowując skóry w jej głębokich warstwach. Stosowanie kremów, olejków i peelingów jest idealnym pomysłem na codzienną pielęgnację i przywrócenie skórze jędrności, jednak najlepsze efekty uzyskamy łącząc domowe zabiegi z oferty salonów kosmetycznych. Warto sięgnąć po olejki i kremy już w trakcie ciąży – ich aplikacja połączona z masażem skóry poprawi krążenie, wzmocni i ujędrni ciało. Nie można zapominać o ruchu – spacer czy ćwiczenia rozciągające poprawią stan nie tylko ciała, ale także ducha.

 

Zabiegi na rozstępy w salonach kosmetycznych

Wyróżnia się kilka metod walki z rozstępami w salonach kosmetycznych. Różnią się one inwazyjnością, ceną oraz efektami. Szczególnie polecane i najczęściej stosowane są peelingi kwasami chemicznymi. Pani Magdalena, kosmetyczka z Bielska-Białej wyjaśnia, na czym polega zabieg: „Najlepszym kwasem w walce z rozstępami jest trójchlorooctowy. Jest to moja ulubiona substancja, którą zazwyczaj polecam pacjentkom, które chcą pozbyć się blizn i rozstępów. Dodatkowo stosuje się także kwas szikimowy.  Peeling chemiczny polega na zdzieraniu naskórka za pomocą kwasu. Jest to zabieg praktycznie bezbolesny, po którym skóra może być zaczerwieniona przez kilka dni. Odpowiednia pielęgnacja i cierpliwość sprawią jednak, iż tkanki zaczną się intensywnie regenerować. Po serii zabiegów (ich liczba jest zależna od indywidualnej sytuacji pacjentki) rozstępy znikają, a włókna tworzące skórę zregenerowane.” Więcej szczegółów na temat kwasów znajdziemy na blogu Pani Jaglarz: http://magdalenajaglarz.pl/blog/zabiegi-gabinetowe/

Do innych zabiegów niwelujących rozstępy zaliczamy karboksyterapię, laseroterapię oraz mezoterapię. To, która z opcji da najlepsze efekty, najlepiej skonsultować podczas wizyty w salonie kosmetycznym. Specjalista po zbadaniu stanu skóry i przeprowadzeniu wywiadu pomoże wybrać odpowiednią metodę tak, aby przyniosła oczekiwane efekty.

 

Rozstępy na piersiach – kiedy można rozpocząć kurację?

Matki karmiące piersią mogą stosować jedynie kremy na rozstępy – warto jednak, aby wcześniej skonsultowały się z lekarzem lub farmaceutą, czy skład nie zagraża zdrowiu dziecka. Dopiero po zakończeniu karmienia można rozpocząć kuracje u kosmetyczki lub dermatologa. Nie warto zwlekać z decyzją – zabiegi dają najlepsze efekty, kiedy rozpoczniemy je maksymalnie dwa lata od porodu. Im wcześniej poddamy się kuracji, tym lepsze efekty można osiągnąć.

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE