Wybieramy wózek - na co zwrócić uwagę?

Data dodania: 2017-07-03

Muszę przyznać, że przy pierwszym dziecku wózek wybraliśmy bardzo przypadkowo. W zasadzie wiedzieliśmy wtedy tyle co zachwalał nam „Pan ze sklepu”. Nie wiedzieć czemu, rozpływał się nad najdroższymi modelami ;) Tym razem, nasz wybór – „po przejściach” stał się dość oczywisty. Wiedziałam już co się sprawdziło, a co było tylko zbędnym gadżetem.

 

 

Bezpieczeństwo – waga, stelaż, hamulec, ledy!

Bezpieczeństwo to podstawa! Zwróć uwagę na system składania – czy jest bezpieczny dla palców rodzica oraz dziecka? Są wózki z tzw. systemem Finger Protection (w miejscu, w którym zgina się rama przy składaniu wózka zamontowany jest zamek, który nigdy nie uszczypnie). Co ważne, składanie wózka powinno być po prostu sprawne i wygodne z opcją zapięcia po złożeniu. Zwróć też uwagę na wagę wózka - najlżejszy jest stelaż aluminiowy. Hamulce - muszą być niezawodne! W zależności od modelu mogą być ulokowane przy rączce lub kółkach. Najnowsze modele wózków wyposażone są także w nowoczesne światełka ledowe, które zapewniają bezpieczeństwo tuż po zmroku. Szczególnie przydatna opcja zimą, kiedy zmrok zapada już po godzinie 16.00. RADA: Dla mnie najwygodniejsza opcja to hamulce przy kołach. Ważne aby nie niszczyły butów, tzn. obsługiwane za pomocą podeszwy. 

 

Gondola – co ważne?

Wielkość ma znaczenie! Gondola posłuży nam do ok. 6 miesiąca (długość ciała w 6 m. dochodzi do ok. 70 cm) w związku z czym musi być wygodna i przestronna aby nie krępowała ruchów dziecka. Nasz drugi bobas pojawi się na dniach (czerwiec) w związku z czym ważna dla mnie była opcja rozsuwanej budki, która daje możliwość wentylacji w upalne dni. Nie bez znaczenia pozostaje ciche składanie budki, aby nie obudzić śpiącego podczas spaceru maluszka. Super jeśli wózek daje nam opcje szybkiego wpinania i wypinania gondoli. Uchwyt z eko skóry dodatkowo ułatwia przenoszenie. Zwróćmy uwagę także na wagę samej gondoli – nie powinna przekraczać 5 kg. Dodatkowym plusem jest idealnie dopasowana do gondoli folia przeciwdeszczowa i moskitiera w zestawie. Ciężko potem dokupić coś uniwersalnego. RADA: wybierz wózek z możliwością ściągnięcia wewnętrznego poszycia gondoli do prania – to niezwykle istotne w utrzymaniu czystości!

 

Koła – pompowane czy nie?

Wybór tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb i od tego na jakim terenie zamierzasz najczęściej spacerować. Mieszając w górach, wybór był dla mnie oczywisty. Zamierzam dużo spacerować nie tylko po nierównych chodnikach ale przede wszystkim po trudniejszym  terenie takim jak leśne ścieżki czy szlaki turystyczne, których w Beskidach nie brakuje, a w takim wypadku pompowane koła to najlepszy wybór. Jeśli jednak mieszkasz w mieście gdzie jest większość gładkich, twardych chodników i zamierzasz spacerować parkowymi alejkami, lepiej sprawdzą się piankowe koła. Co prawda pompowane są cięższe od piankowych jednak mają lepszą amortyzację wózka i łatwiej pokonasz takie przeszkody jak np. krawężnik czy nierówności na wyboistej drodze.

 

Kosz na zakupy + torba

To jest coś czego zupełnie nie wzięłam pod uwagę kupując pierwszy wózek. Teraz już wiem, że im większy tym lepszy! Jeśli ma opcję regulacji z mniejszego na większy to już w ogóle super. Dodatkowo polecam jeśli wózek przewiduje uchwyty na dodatkową torbę dopinaną do rączki. Nic tak mnie nie denerwowało przy pierwszym wózku jak zsuwająca się co chwilę torba. RADA: wiele wózków ma w zestawach torby dopasowane do potrzeb mam, np. zawierają pokrowiec na butelkę, saszetkę na drobne czy matę do przewijania.

 

Spacerówka – co się przydaje?

 

  • Opcja odwracania

Tak naprawdę ani się obejrzymy, a nasz bobas przesiądzie się do spacerówki. Dobrze jest więc kupić od razu gondolę + spacerówkę montowaną do tego samego stelaża. Dla mnie najistotniejsza w spacerówce, oprócz bezpieczeństwa, opisanego wyżej, jest opcja odwracania! Dzięki niej masz możliwość ustawienia dziecka przodem lub tyłem do rodzica.

 

  • Duża, rozkładana budka

Duża rozkładana budka to również ogromny atut! Szczególnie w upalne dni! Powinna być na tyle duża aby osłonić prawie całe dziecko w pozycji leżącej. Przy dużej budce, sprawdź czy masz w niej także opcje wentylacji (siateczkę na zamek rozsuwaną w budce).

 

  • Pasy bezpieczeństwa w spacerówce

W spacerówkach mamy albo 3 albo 5 punktowe pasy bezpieczeństwa. Bezpieczniejsze dla dziecka są te  5 punktowe ponieważ oprócz przebiegania przez barki, opasają dziecko jeszcze w okolicach talii i łączą się w kroku.

 

  • Regulacja oparcia

Regulacja oparcia do pozycji leżącej - koniecznie upewnij się czy Twoja spacerówka je ma! Przesiadając się do spacerówki mniej więcej od 6 miesiąca wzwyż , małe dziecko lubi sobie jeszcze uciąć drzemkę podczas spaceru.

 

Co wybrałam?

Wiele osób zapyta jaki wózek wybrałam. Ja zdecydowałam się na polską firmę X-LANDER. To marka z dużym doświadczeniem na rynku, oferująca innowacyjne rozwiązania. Dodatkowo – edycja Desert Team to specjalna, limitowana seria stworzona przez polskich projektantów. Dostępna tylko i wyłącznie w nakładzie 1.500 sztuk.  

Mój wybór padł na wózek X-LANDER X-MOVE Desert Team

Szczegóły oraz gdzie kupić znajdziecie TUTAJ

 

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE