Dlaczego jakość posiłków jest ważna w żywieniu niemowląt? Jakiej jakości produkty wybierać, gdy rozszerzasz dietę niemowlaka? Podpowiadamy

Data dodania: 2017-06-30

W czasie 1000 pierwszych dni organizm maluszka wciąż się rozwija i ma szczególne potrzeby. Dlatego tak ważne jest, aby chronić go poprzez zbilansowaną i bezpieczną dietę. Jedną z ważniejszych zasad żywienia dziecka jest podawanie odpowiednich posiłków we właściwym czasie. Zasady te zawarte są w schemacie żywienia niemowląt.

Najważniejsze zasady schematu żywienia niemowląt

Chociaż w pierwszym roku życia dziecka mleko mamy jest podstawą diety, przychodzi moment, gdy należy rozpocząć wprowadzanie posiłków uzupełniających. Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. tygodniu i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Twoją rolą na tym etapie jest zapewnienie maluszkowi odpowiednich posiłków i podanie ich we właściwym czasie. Pamiętaj, że jedną z ważniejszych zasad, którą zawiera schemat żywienia niemowląt jest to, że rodzic lub opiekun decyduje o tym, co i kiedy poda dziecku, a ono czy i ile posiłku zje.

Co jest ważne, gdy rozszerzasz dietę niemowlęcia?

Ważna jest kolejność wprowadzania nowych produktów do diety dziecka. Dla ułatwienia została ona podana w schemacie żywienia niemowląt. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od warzyw w postaci puree, np. marchewki. Podanie ich jako pierwszych ułatwia akceptację mniej słodkiego, niż owoce, smaku. Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych już na tym etapie jest niezwykle ważne – to, czego dziecko nauczy się teraz zaprocentuje w przyszłości.

Jakość posiłków dla niemowląt ma znaczenie

Bardzo ważna jest jakość produktów podawanych dziecku. Ze względu na niedojrzałość niektórych narządów, np. wątroby czy nerek, metabolizm maluszka nie jest tak sprawny, jak u dorosłego.  W związku z tym szkodliwe substancje pochodzące np. z żywności pozostają w jego organizmie dłużej niż u osoby dorosłej. Dlatego żywność dla niemowląt i małych dzieci powinna być wolna od zanieczyszczeń metalami ciężkimi (zawierać je w możliwie jak najmniejszej ilości), nie może zawierać konserwantów, barwników ani wzmacniaczy smaku.

Warto wybierać produkty o znanym pochodzeniu, a sięgając po posiłki dla niemowląt i małych dzieci należy kierować się wskazaniem wieku na opakowaniu. Dzięki właściwemu oznaczeniu mamy pewność, że wartość odżywcza posiłku jest zgodna z wymaganiami prawa oraz dostosowana do potrzeb niemowląt i małych dzieci. Ponadto jest to gwarancja, że składniki posiłku są ściśle kontrolowane pod kątem zawartości niebezpiecznych zanieczyszczeń.

 

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE