Wakacje z małym dzieckiem - terminy, zniżki, dokumenty…

Data dodania: 2017-05-23

Wakacje coraz bliżej, poniżej kilka przydatnych informacji dla rodzin, które wybierają się z swoimi pociechami na wymarzony urlop.

Coraz więcej rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym wyjeżdża na wakacje w maju-czerwcu lub we wrześniu - to dobry wybór. Ceny są niższe niż w lipcu-sierpniu, plaże i hotele mniej zatłoczone. Świetny termin na "lasta" to maj i początek czerwca. Próżno szukać ofert last minute w lipcu i sierpniu, gdyż to terminy oblegane przez rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Terminy początkiem sierpnia, gdy większość fabryk ma postój, a co za tym idzie ich pracownicy urlop, sprzedają się w pierwszej kolejności. W takiej sytuacji zachęcamy do rezerwacji ofert w promocji "first minute" (sprzedaż zaczyna się już końcem września), a wtedy mamy pewność, że dopasujemy wyjazd do terminu naszego urlopu, a dodatkowo otrzymamy pakiet gwarancji gratis (m.in. niezmiennosci ceny i bezkosztowej zmiany rezerwacji).

Dziecko do 2 lat

W większości ofert dzieci do 2 lat (z ang. infant) podróżują za darmo (w samolocie siedzą na kolanach rodziców), płatne jest tylko ubezpieczenie. Za infanta uznaje się dziecko, które w dniu wylotu i powrotu z/do Polski nie ukończyło 2-ego roku życia. Po ukończeniu tego wieku przepisy wymagają, aby takie dzieci miały zapewnione oddzielne miejsce w samolocie. Infantowi do 2 lat nie przysługuje bagaż, ale wszystkie rodzaje składanych wózków dziecięcych przewozi się bezpłatnie. Dla dzieci powyżej 2 roku życia często wózek jest już wliczany w wagę bagażu rejestrowanego, który mu przysługuje tak samo jak osobie dorosłej. Dzieciom w hotelach przysługują spore zniżki, czasem nawet ich pobyt jest darmowy – nie ma jednak reguły co do wysokości rabatu - wszystko zależy od danego hotelu.

Podczs lotu

Podczas lotu pamiętajmy, że dzieci są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia w samolocie. Pomocne jest podawanie napoii lub cukierków, żeby dziecku nie "przytkało" uszu podczas startu czy lądowania. Przypominamy, że dzieci muszą mieć ważny dokument z zdjęciem podczas planowanej podróży. W strefie Schengen wystarczy dowód osobisty, poza - paszport. W przypadku obydwu dokumentów czas ich wyrobienia to ok. 30 dni.

Udogodnienia w hotelach

W hotelach przeznaczonych dla rodzin z dziećmi możemy liczyć na duże udogodnienia i atrakcje dla najmłodszych. Dużą poularnością cieszą się mini kluby (w szczególnosci te z polskimi animatorami), liczne gry i zabawy oraz towarzystwo rówieśników sprawiają, że dzieci są zachwycone, a rodzice zostawiając pociechy pod opieką mają trochę czasu dla siebie. Mini kluby są przeważnie przeznaczone dla dzieci w wieku 3/4-12 lat, młodsze dzieci mogą przebywać w miniklubie pod opieką dorosłych. W hotelach przyjaznych dzieciom znajdziemy łóżeczka dziecięce, brodziki, foteliki czy specjalne menu w restauracjach i oczywiście animacje specjalnie dla maluchów. Aquapark znajdujący się w hotelu to mocny argument przy wyborze wakacji. Pamiętajmy jednak, by wybrać taki, który jest odpowiedni do wieku naszego dziecka.

Koszty rezygnacji

Przy zakupie wakacji z dziećmi warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie tzw. "koszty rezygnacji" – koszt takiego ubezpieczenia to ok. 3% ceny imprezy. Wtedy nawet w dniu wylotu, jeżeli nasze dziecko zachoruje i nie będziemy mogli wyjechać na urlop, uzyskamy pełen zwrot wpłaty za wykupione wakacje. Zatem zabierajmy nasze pociechy w drogę, bo powiedzenie "podróże kształcą" mimo że jest dość banalne idealnie odzwierciedla piękno poznawania świata.

Autor: Anna Starczała-Ponikowska

G.A.P. biuro podróży

Plac Wojska Polskiego 15 lok 5

43-300 Bielsko-Biała

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze: