Bielskie góry zagrożone!

Data dodania: 2017-03-22

Do wszystkich Mam kochających góry i swe dzieci 

Zwracam się do Was jako mieszkanka Lipnika, ale też osoba kochająca przyrodę, piękno
i majestat gór, mama próbująca zaszczepić w dziecku miłość do natury.

Po kupnie działki budowlanej w Lipniku, miałam długo wątpliwości, czy rozpocząć budowę domu. Droga dojazdowa dostarczała i nadal dostarcza wielu atrakcji – zbyt długa i kiepsko utwardzona. W zimie mamy darmowe lodowisko, na wiosnę łaźnie błotną. Są też całoroczne dziury, które trzeba systematycznie ”łatać”. Czasami aż myślę, że nierozsądnym było wybudować dom aż tak z dala od asfaltu.

Ale miejsce to ma swoją magię …

Dom nasz mimo, że znajduje się w niedalekiej odległości od ul. Krakowskiej, jest
w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000, z okien rozciąga się piękny widok na góry. Wieczorami obserwuję rozgwieżdżone niebo i wdycham zapach gór! Być może wiecie o czym piszę – zapach gór po zmierzchu, cudowny! I cisza niczym niezmącona. Płochliwie wybiegające z zarośli sarny i  łanie dostojnie wędrujące z młodymi, przyglądające się nam uważnie, przemierzające stałą trasę z gór wzdłuż pobliskiego potoku, poprzez ul. Krakowską do swych terenów żernych, powyżej Krakowskiej.

Tam, gdzie już wkrótce od terenu ZGO niemal do granicy z Kozami mają powstać tereny przemysłowe.

Piszę o tym, żeby każdy kto tak jak ja ceni sobie urok tego miejsca, urok naszych Beskidów, kto wędrując leśną ścieżką z nadzieją wypatruje zwierzyny, kto wdycha górskie powietrze pełną piersią, „zawiesza” się wpatrując w szczyty gór lub słuchając wieczornych świerszczy, żeby każdy z nas zatroszczył się o ten nasz mały „kawałek nieba” na ziemi, o nasze miejsce wytchnienia, odpoczynku, głębokiego oddechu czystym górskim powietrzem w zgodzie z naturą i jej odgłosami, a nie przy wtórze odgłosów fabryk, stukocie maszyn.

Ważnym jest, żeby mieć  świadomość, iż właśnie tu w Lipniku w bezpośrednim sąsiedztwie gór mają powstać tereny przemysłowe. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zawiera takie sformułowania, które dopuszczają nawet przemysł niebezpieczny i uciążliwy dla zdrowia i życia istot ludzkich i zwierząt.

A przecież głównym założeniem Studium (które stanowi pierwszy etap w procesie tworzenia miejscowego planu) tu dla rejonu Lipnika, u podnóża gór było wzmocnienie funkcji turystyczno-rekreacyjnej. Nie da się zrealizować tego szczytnego zamierzenia, jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie ma być wysokoemisyjna strefa przemysłowa. Nie da się linią na mapie zapewnić że oddziaływanie przemysłu zatrzyma się za ogrodzeniem fabryki!

Jeżeli na tym terenie powstaną lakiernie, kruszarnia betonu czy spalarnia odpadów czy też inny szkodliwy przemysł, nastąpi bardzo duże zanieczyszczenie środowiska, wzrośnie poziom hałasu, wszędzie będzie wszechobecny pył. Zwierzęta stąd uciekną, góry przestaną pachnieć, a cisza pozostanie tylko wspomnieniem.

Czy mieszkańcy Bielska będą jeszcze tu przyjeżdżać na wycieczki górskie? Co pozostanie z magii gór i terenów okołogórskich?

Walczmy o tą ziemię, nie pozwólmy jej zniszczyć!

Rada Osiedla Lipnik wraz ze Stowarzyszeniem Atmosfera prowadzą działania i negocjacje z władzami miasta by nie dopuścić do degradacji tego terenu.

Mimo początkowych zapewnień ze strony „Miasta” iż usuną z planu najbardziej niebezpieczne zapisy, wciąż nie ma żadnych widocznych działań w tym kierunku.

Proponuję by każdy z nas był czujny, śledził na bieżąco rozwój sytuacji, przyłączył się do protestu.

Zachęcam do odwiedzania strony Rady Osiedla Lipnik http://www.lipnik.um.bielsko.pl/

oraz Stowarzyszenia Atmosfera http://stowarzyszenieatmosfera.pl/

Tam znajdą Państwo więcej szczegółów dotyczących samego MPZP, jak i działań RO Lipnik zmierzających do obalenia planu, zwłaszcza w zakresie niebezpiecznych inwestycji.

Wszystkich, którzy chcą w jakikolwiek sposób przyczynić się do ochrony Beskidu Małego, gorąco zachęcamy – działajmy razem!

Nadchodzi wiosna – życzę nam wszystkim pięknych rodzinnych wędrówek górskich
i oby cieszyły nas tutaj w Beskidzie Małym w Lipniku przez długie lata.

 

Z wyrazami szacunku

Małgorzata – w górach zakochana

 

Podziel się na:

Najpopularniejsze: