Trener zdrowego stylu życia z dyplomem?

Data dodania: 2016-12-06

Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza w Bielsku-Białej od wielu lat kształci na kierunku Kosmetologia. Jakie umiejętności nabywają absolwenci tego kierunku i do kogo jest on adresowany? Przedstawiamy rozmowę z Ewą Madoń – założycielem i prorektorem bielskiego „Tyszkiewicza”, który zainaugurował rok akademicki po raz XXV.

To rok jubileuszowy a wraz z nim rozpoczęliśmy kształcenie w nowym zawodzie: Trener zdrowego stylu życia. Nadal kształcimy specjalistów w zakresie wizażu i kreowania wizerunku oraz odnowy biologicznej. Programy specjalności są wybitnie praktyczne. Oferujemy w ramach kierunku, poza wiedzą w obszarze nauk o zdrowiu i kultury fizycznej, między innymi, nabycie umiejętności:   pielęgnacji twarzy, rak, stóp, ciała, wykonywania makijaży specjalistycznych,  technik kamuflażowych, masaży i technik relaksacyjnych obejmujących aromaterapię do umiejętności coachingowych w zakresie komunikacji, autoprezentacji, pracy zespołowej, pracy z klientem, technik sprzedaży. Dodatkowo studenci trenera zdrowego stylu życia nabywają umiejętności dbania o fizyczną kondycję poprzez poznanie wszystkich typów treningu wraz z umiejętnością nauczania.

Kierunek Kosmetologia w BWS im. J. Tyszkiewicza rozwija się bardzo dynamicznie, o czym świadczy chociażby liczba kandydatów na studia, która przekroczyła w tym roku limit dostępnych miejsc. Do kogo adresowane są te studia?

Studia są skierowane do osób posiadających co najmniej świadectwo maturalne. Jak pokazują nasze badania ankietowe przeprowadzone wśród nowoprzyjętych studentów zarówno kosmetologii i architektury wnętrz absolwenci liceów ogólnokształcących stanowią około 67% studentów I roku, 27% to absolwenci techników, pozostałe kilka procent stanowią osoby z wyższym wykształceniem, które chcą zdobyć nowy, poszukiwany na rynku pracy zawód. Te dane oraz fakt, że niewiele osób rezygnuje z podjętych u nas studiów są dodatkowym potwierdzeniem, że nasz program nauczania jest dostosowany do potrzeb rynku pracy.

Na uczelni stworzona została bardzo ciekawa i unikatowa oferta specjalności: wizaż i kreowanie wizerunku, odnowa biologiczna oraz tegoroczna nowość – trener zdrowego stylu życia. Skąd pomysł na taki wybór?

Wybory determinuje rynek pracy – kolejno powstające specjalności są zawsze odpowiedzią na jego potrzeby. W początkowym okresie Uczelnia kształciła na kierunku kosmetologia bez określonych specjalności, dając swoim absolwentom ogólną wiedzę i umiejętności. W następnych latach – na skutek dynamicznego rozwoju rynku i branży kosmetologicznej – zaczęto „specjalizować” studentów w obszarze, między innymi,  wizażu, kreacji wizerunku, masaży, technik relaksacyjnych, aromaterapii. Najnowszą specjalnością  na kierunku kosmetologia jest właśnie trener zdrowego stylu życia.

Trener zdrowego stylu życia brzmi bardzo intrygująco. Jaką wiedzę oraz umiejętności można zdobyć studiując tę specjalność?

Przede wszystkim chciałabym podkreślić, że program tej specjalności jest w zdecydowanej części programem autorskim. Prace nad nim angażowały wiele osób, zarówno praktyków (z bardzo wielu obszarów), jak i teoretyków. Program specjalności został tak skonstruowany, że wyposaża absolwenta w umiejętności i kompetencje, które w przyszłości pozwolą na realizację zawodowych pasji. Przygotowuje i uprawnia absolwentów do pracy w klubach  sportowych, rekreacyjnych i komercyjnych, ośrodkach sportu, rekreacji i kultury, placówkach wypoczynku. Absolwent może także założyć własną szkółkę lub klub rekreacyjny w formie działalności gospodarczej. Specjalność może być też doskonałym usystematyzowaniem wiadomości dla osób już prowadzących zajęcia, a stanowisko Trenera Personalnego należy do najszybciej rozwijającej się działalności kręgu fitness. To on jest kreatorem, animatorem i specjalistą w dziedzinie treningu, dietetyki, fizjoterapii, odchudzania, budowania masy mięśniowej.

Bielski „Tyszkiewicz” od lat słynie z praktycznego podejścia do studiowania, o czym świadczy chociażby wprowadzenie amerykańskiego modelu nauczania poprzez wykonywanie zabiegów na modelach. O co dokładnie chodzi?

Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza od wielu lat skutecznie wykorzystuje środki unijne.
To właśnie dzięki nim udało się zorganizować 2-tygodniową wizytę studyjną w Stanach Zjednoczonych, gdzie byliśmy goszczeni przez trzy uczelnie. Wizyta w stanie Illinois okazała się kluczowa dla dalszego rozwoju kierunku kosmetologia, nadała mu jeszcze większego upraktycznienia i pozwoliła na uatrakcyjnienie oferty. Podczas wizyty w New Age Spa Institute w  Chicago mogliśmy poznać zasady i mechanizmy nauczania i weryfikowania umiejętności praktycznych przyszłych kosmetologów. Wdrożyliśmy te zasady do naszego procesu edukacyjnego. Nauczanie zabiegów kosmetologicznych, a przede wszystkim weryfikowanie nabytych umiejętności odbywa się w oparciu o wykonywanie zabiegów, na początku, na osobach znajomych, a potem na osobach z zewnątrz, chętnych  do zakupienia zabiegu z 50% bonifikatą. Temu celu służy zorganizowana wcześniej akcja promocyjna mająca na celu pozyskanie klientów, a następnie w warunkach tożsamych z warunkami obowiązującymi na rynku pracy studentki pod nadzorem swoich trenerów wykonują wybrane zabiegi kosmetologiczne.  Nabywają one dzięki temu również umiejętności społecznych takich jak: umiejętność komunikacji, współpracy z klientem, prowadzenia wywiadu. Utrwalają nabytą wcześniej sprawność techniczną i manualną.  Wszystkich zainteresowanych tym, jak wygląda kształcenie na kosmetologii zapraszamy na zabiegi . Informacje o zabiegach będą podane na stronie: www.instytutkosmetologii.tyszkiewicz.edu.pl

Przed nami nabór marcowy na kierunek Kosmetologia. Kiedy rusza rekrutacja i co należy zrobić aby zapisać się na studia?

Nabór „marcowy” jest dedykowany osobom zainteresowanym studiami stacjonarnymi. Uzupełnię – zajęcia na studiach stacjonarnych odbywają się trzy dni w tygodniu: poniedziałki, czwartki, piątki. W ubiegłym roku udało nam się pozyskać dofinansowanie firm Podbeskidzia, dlatego oferowane studia były w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. W tym roku oferujemy te studia z 20% bonifikatą. Rekrutację rozpoczynamy od 9 stycznia, informacje o zasadach będą dostępne na naszej stronie www.tyszkiewicz.edu.pl oraz portalach społecznościowych.

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE