O tym, czy czytać, jak czytać i co czytać dziecku

Data dodania: 2016-11-29

Paradoksalnie, często szukamy kosztownych i skomplikowanych metod, na szybszy i efektywniejszy rozwój naszego dziecka, podczas, gdy zupełnie prosty i bezinwestycyjny sposób, którym jest głośne czytanie, jest niedoceniany a przynosi najlepsze rezultaty. To również najlepszy sposób, na rozwijanie u malucha wyobraźni i estetyki, dzięki czemu wyrośnie na mądrego, myślącego dorosłego, który będzie łatwiej radził sobie w życiu.

W 2001 roku, w rozpoczęła się kampania społeczna pod tytułem: "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM". Jej hasło przewodnie to: "Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie."

Nie trzeba żadnych trudnych i czasochłonnych ćwiczeń, aby wzbogacić zasób słów dziecka oraz wyćwiczyć poprawną składnię, gramatykę, stylistykę oraz prawidłowy rozwój mowy.

Co czytać i jak czytać, żeby to działanie miało sens?
Nie musisz wyszukiwać na księgarnianych półkach, najmądrzejszych i najbardziej ambitnych pozycji, żeby książki spełniały swoją rolę. Najważniejszy jest kontakt z dzieckiem, chwila tylko dla Was, w której przekazujesz emocje, płynące z lektury, patrzysz w oczy, gestykulujesz, odpowiadasz na pytania i obserwujesz jego reakcje na czytaną treść.

Po zakończonej, dziennej sesji czytania, zadaj dziecku kilka pytań, zainicjuj rozmowę, sprawdź, czy zrozumiało tekst i zapytaj o jego wrażenia, odczucia- spędźcie tę chwilę jak najlepiej.

O co pytać?
Nawiązuj po prostu do tekstu i jego przekazu:
- czy sądzisz, że … zachował się prawidłowo?
- dlaczego … zrobiło się przykro?
- co byś zrobił, gdybyś był…?
- czego nauczył się … po tym wydarzeniu?
- z jaką sytuacją z naszego życia, kojarzy ci się to wydarzenie?
- jak uważasz? co … powinien zrobić w tym momencie?

Angażuj dziecko do rozmowy, dzięki czemu, wzmocnisz w nim potrzebę interpretacji treści,   która to umiejętność, przyda mu się w całym życiu. Ponadto, dziecko zaangażowane, to dziecko, które czuje, że jest ważne, że jego zdanie się liczy. Dzięki kontynuacji rozmowy o tekście, pomagasz mu wyciągnąć najlepsze wnioski ze słowa czytanego.

Staraj się nie sugerować- najlepsza nauka to ta, którą wyciągnie się samemu.
Czytanie dziecku, trenuje również jego skupienie uwagi, koncentrację, umiejętność słuchania i analizowania.

Książki należy dopasowywać do dziecka. Maluch, w zależności od wieku i temperamentu, również w różnym czasie się nudzi. Dlatego, dla małych dzieci, lepiej jest wybierać krótkie i mądre opowiadania, które uczą, jak odróżnić dobro od zła, prawidłowe modele zachowań od negatywnych,ćwiczące asertywność oraz wrażliwość moralną. Dzięki takim tekstom, dziecko dowiaduje się z teorii o konsekwencjach, wynikających z różnych sytuacji, co będzie potrafiło wykorzystać w życiu codziennym.

Pamiętaj, że dzięki tym 20 minutom, wzmacniasz więź pomiędzy Tobą a Twoim dzieckiem, tworzysz wspomnienia, które będą Wam zawsze towarzyszyły. Pozytywne relacje między dzieckiem a rodzicem, które są szczególnie pielęgnowane w okresie dzieciństwa, przychodzą z pomocą, gdy nadchodzi trudniejszy okres dojrzewania.

Stwórzcie z codziennego czytania na dobranoc rytuał, który stanie się czasem wyciszenia, uspokojenia i zakończenia wspólnie dnia w przyjaznej i pełnej bliskości atmosferze.

Zaszczep w swoim dziecku miłość do książek już od najmłodszych lat - czytaj dziecku od urodzenia, pamiętaj, że dźwiękiem, który noworodek lubi najbardziej i przy którym czuje się najbezpieczniej jest właśnie Twój głos. Bez względu na to, czy Tobie się podoba, czy nie, to jest on pierwszym dźwiękiem, który przez cały okres ciąży towarzyszył Twojemu dziecku i go uspokajał. Poza tym, maluch uwielbia obserwować mimikę twarzy i emocje dorosłych oraz samemu próbować je powtarzać.

Jeśli uda Ci się wprowadzić Twoje dziecko w świat pasji do książek i czytania, pomożesz mu w jego dalszym życiu- nauka będzie przychodziła znacznie łatwiej. Ochronisz go również,
a przynajmniej w pewnym procencie odsuniesz, od negatywnego, uzależniającego wpływu mediów elektronicznych.

Dzieci uwielbiają książeczki od tych pierwszych „twardych”, gdzie poznają pierwsze słowa i odgłosy zwierząt- od rodziców zależy czy miłość do słowa pisanego rozwinie się, czy zostanie na tym poziomie a czytanie będzie postrzegane jako nudne zajęcie i przykry, szkolny obowiązek. Zależy to od Ciebie, Rodzicu.

Czytaj zatem z sercem, wkładaj w czytanie emocje, naśladuj dźwięki, zmieniaj ton głosu, barwę, intonację, staraj się o nienaganną dykcję, przykładaj się- pokaż dziecku, że lubisz to robić, pokaż, że to nie jest nudne zajęcie a będzie Cię naśladowało.


Miej przekonanie o tym, że to, co robisz, jest wielkim wkładem w przyszłość Twojego maluszka. Warto.

***

Jest sobie pewna mała, oj przepraszam: DUŻA (7letnia) dziewczynka, taka jak Ty, czy jedna z Twoich koleżanek.

Jest to niezwykła- zwykła dziewczynka. Dlaczego niezwykła? no bo przecież każde dziecko jest niezwykłe. Dlaczego zwykła? bo nie jest księżniczką, nie jest też żadną gwiazdą (chociaż Tatuś często tak do Niej mówi)- mieszka z Mamą, Tatą i Bratem- Tomkiem w małym domku na przedmieściu.

Ma swój dziecięcy świat, który każdego dnia poznaje, poprzez przygody, które Ją spotykają.
Jak każde dziecko, ma oczywiście masę przygód. Jedne są wesołe i śmieszne, tak bardzo, że boki zrywać, inne są troszkę mniej śmieszne a nawet czasem smutne.

Łączy je jednak coś wspólnego- wszystkie są bardzo pouczające i niosą ze sobą nową lekcję, która przyda się w życiu każdemu dziecku...i nawet dorosłemu.

Zaprzyjaźnij się z Kasią!  

FACEBOOK: "KASIA BAWI I UCZY"

www.facebook.com/kasiaija

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE