Mama wraca do pracy

Data dodania: 2016-02-13
Awatar Euforja Katarzyna Daniek - BeskidzkaMama
Euforja Katarzyna Daniek - Jeśli chcesz być aktywnym, a nie wiesz od czego zacząć, zapraszamy do nas. Poznasz nordic walking, slow jogging, fat burning walk i buggygym. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy: www.euforja.pl

Wiele z mam, wracając do pracy lub zmieniając prace po urodzeniu dziecka, boryka się z całkiem sporym pakietem obaw. Wiele z tych obaw możemy stłumić i wyeliminować, gdyż mamy władzę lub możemy mieć wpływ na pewne aspekty. Ale są obszary, które wiszą nad mamą jak gradowa chmura, z której prędzej czy później spadnie deszcz. Pytanie tylko czy przemokniemy do suchej nitki czy tylko na nas pokropi.

Taką gradową chmurą jest relacja mama - pracodawca w kontekście częstych nieobecności mamy podczas chorób naszego malucha. Nie unikniemy chorób. Nie łudźmy się. Ale czy możemy jakoś oswoić nasz lęk przed zwolnieniem z pracy? 

Czy aby na pewno musimy być na cenzurowanym u naszego szefa i codziennie drżeć czy już wyczerpaliśmy jego cierpliwość czy jeszcze pozwoli nam na jedną nieobecność?

Oczywiście wiele zależy od szefa, ale też bardzo dużo od naszej organizacji i antycypacji. Omówmy oba aspekty.

Szef

W przypadku szefa kobiety sprawa ma się lepiej gdy trafimy na szefową, która posiada rodzinę i potomstwo. Mamy większą szansę, że będzie pamiętała swoje rozterki i czas gdy jej maluch zmagał się z chorobami. Możemy liczyć na solidarność jajników ale bez przesady! Nie nadużywajcie zaufania, gdyż Wasza szefowa też ma kogoś nad sobą, kto rozlicza ją również i z efektów Twojej pracy.

W przypadku szefa płci żeńskiej, nieposiadającej potomstwa, możemy trafić na 2 rodzaje:

Szefowa stawiająca na karierę:

Niestety w tym przypadku nie licz na zrozumienie i akceptację. Z całą pewnością znajdziesz się na czarnej liście jeśli tylko Twoje nieobecności zburzą rytm pracy działu i spowodują konieczność pochylenia się Twojej szefowej nad tematem.

Szefowa u progu kariery:

Młoda, ambitna energiczna. Dynamizm przede wszystkim ale zazwyczaj również marzenia o rodzinie, która nie zakłóci kariery. Tu możesz liczyć na współczucie - nie na pobłażliwość. Szefowa będzie wymagała od ciebie lepszej organizacji i zarządzenia rodziną, tak aby choroby malucha nie burzyły rytmu pracy.

Z mężczyznami jest łatwiej. Oni nie wchodzą w szczegóły. Jeśli zadbasz, aby pomimo nieobecności, Twoja praca została wykonana, to czy będziesz czy nie, ma dla nich mniejsze znaczenie. Oni chcą mieć wykonane zadanie, a nie widzieć pracownika w pracy.

Niezależnie jednak od tego z jakim szefem przyjdzie nam pracować, warto pokazać, że myślimy o naszej firmie i chcemy łączyć pracę z macierzyństwem tak, aby praca nie ucierpiała. Pokaż szefowi, że myślisz o sytuacjach gdy nie będziesz mogła być na miejscu w pracy i zaproponuj model, który podczas twojej nieobecności, pozwoli na niezakłócanie rytmu firmy np. Zaproponuj przeszkolenie kolegi z Twoich zadań - być może są zadania, które możesz wykonywać zdalnie będąc w domu z maluchem. Pomyśl kreatywnie i na pewno znajdziesz ciekawe dla Twojego szefa rozwiązania. Nawet jeśli z nich nie skorzysta, to doceni że myślisz o firmie i jego spokojnym śnie.

Najgorsze co możesz zrobić to przemilczeć temat i udawać, że go nie ma lub deklarować, że choroba dziecka nie spowoduje twojej nieobecności. To może być przyczyną trafienia na czarną listę, z której faktycznie szybko możemy trafić na listę osób do zwolnienia...

Uwaga, drogie mamy!

Pojawia się coraz więcej firm, które wprowadzają programy: praca przyjazna mamie, gdzie już odgórnie organizacja jest przygotowywana na nieobecności mamy i ma już wypracowane gotowe rozwiązania, jak spowodować aby praca była wykonana, a mama mogła zaopiekować się maluchem. Może Twoja firma też ma już taki program? Wystarczy wtedy skorzystać z gotowych rozwiązań i z uśmiechem wrócić do pracy.

Bo każda mama to wartościowy i doskonale zorganizowany pracownik! Pamiętajcie o tym!

Podziel się na:

Komentarze:Najpopularniejsze:


JESIENNY MAGAZYN

NUMERY ARCHIWALNE


GDZIE NA SPACER Z DZIECKIEM?

 

ZOBACZ ON-LINE