We wrześniu czytelniczki „Beskidzkiej Mamy” miały wyjątkową okazję zadawać pytania dotyczące problemów zdrowotnych, z którymi zmagają się po porodzie. W ramach naszego cyklu ekspertów, lekarze specjaliści Kliniki Galena, odpowiadali na najczęstsze wątpliwości związane z kwestiami hormonalnymi, problemami z nietrzymaniem moczu, bliznami po cesarskim cięciu oraz trudnościami związanymi z powrotem do pełnej satysfakcji z życia intymnego. Dzięki temu udało się rozjaśnić wiele zawiłości medycznych i wskazać możliwe rozwiązania!
Zepsuta łechtaczka
„Witaj Beskidzka Mamo! Dziękuję za ten cykl ponieważ nigdy bym się nie
odważyła pójść do lekarza z moim problemem. Bardzo proszę o anonimowość,
ponieważ temat jest dla mnie bardzo wstydliwy. Po porodzie moja
łechtaczka jakby przestała działać, nie odczuwam już takiej przyjemności
ze współżycia, orgazm odczuwam jako napięcie i rozluźnienie ale nie
towarzyszy temu przyjemność. Czy można coś z tym zrobić, jestem już 7
lat po porodzie.”

Dr Bogdan Szymala: Dziękujemy za bardzo ważne pytanie, ponieważ jest to problem, który dotyka wielu pacjentek. Temat absolutnie nie powinien wprawiać w zakłopotanie. Ważne, by szukać rozwiązań i dać sobie pomóc. A jest to problem, z którym potrafimy sobie poradzić, stosując zabiegi, w wyniku których uwrażliwiamy zakończenia czuciowe łechtaczki i umożliwiamy powrót do satysfakcji z życia seksualnego. Osocze czy kwas hialuronowy dają tutaj bardzo dobre rezultaty. Na dolegliwości związane z brakiem satysfakcji z życia seksualnego po poradzie należy też patrzeć szeroko, ponieważ na problemy związane z łechtaczką mogą nałożyć się też te związane z rozluźnieniem pochwy po porodzie. Ale na to również medycyna ma skuteczną odpowiedź.
Otyłość po porodzie
„Chciałabym zadać pytanie odnośnie swojego stanu zdrowia. Po ciąży 7 lat temu przybrałam na wadze 20 kilogramów w ciągu miesiąca. Mimo drastycznej diety i walczenia z depresją lekarze mnie zbywali i każdy twierdził, że tyje bo dużo jem aż
doszło kolejne 20 kg i waga ciągle rośnie. Endokrynolodzy zlecili badania krwi –
tarczyca książkowa i mimo wszystkich objawów na problemy hormonalne
słyszę, że wszystko ok badania krwi w normie, a ja dalej puchnę.”
Dr Hanna GOLDA-BUCHCIK: Po porodzie może dojść do zmian hormonalnych i zmiany te mogą być przyczyną nadwagi czy otyłości. Tkanka tłuszczowa z kolei tworzy kolejny rodzaj hormonów i koło się zamyka. W szukaniu przyczyny nadmiaru kilogramów warto pamiętać, że endokrynologia to nie tylko tarczyca i zbadanie jednego hormonu nie wystarczy. Trzeba patrzeć szeroko. Otyłość to choroba, choroba endokrynologiczna, i w związku z tym warto konsultować się z endokrynologiem z certyfikatem leczenia otyłości. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz może zdecydować jakie badania hormonalne są niezbędną w przypadku konkretnej pacjentki. I to będzie punktem wyjścia do dalszych działań.
Nietrzymanie moczu
„Mam problem z nietrzymaniem moczu przez całą ciążę i muszę używać wkładek urologicznych. Co robić, jeśli problem nie ustąpi po porodzie?”

Dr Bogdan Szymala: Ciąża to wyjątkowy czas, kiedy to w związku z uciskiem macicy na pęcherz często może dochodzić właśnie do problemów z nietrzymaniem moczu, które mijają po porodzie. Jeśli natomiast problem nie ustąpił to niezbędna będzie konsultacja u specjalisty, który zajmuje się tym schorzeniem. I tutaj chciałbym wyraźnie podkreślić i uczulić, że absolutnie kluczowa jest prawidłowa diagnostyka, czyli wykonanie szeregu specjalistycznych badań, które doprowadzą nas do właściwej odpowiedzi. I tak u większości pacjentek wystarczające będę małoinwazyjne zabiegi, jak te z wykorzystaniem specjalistycznego laseru, zabiegów u fizjoterapeuty uroginekologicznego czy ostrzykiwanie osoczem z kwasem hialuronowym. Dla wąskiej grupy pacjentek rozwiązaniem mogą być z kolei zabiegi operacyjne. Niemniej warto pamiętać, że dzisiejsza medycyna ma skuteczną odpowiedź dla kobiet i mężczyzn borykających się z nietrzymaniem moczu i warto z tego korzystać.
Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu
„Czy moglibyście poruszyć temat endometriozy w bliźnie po cesarce? Zmagam się z tym, a mało się o tym mówi.”

Dr Emilia Krajewska-Szymala: Endometrioza w bliźnie po cięciu cesarskim to nic innego, jak zagnieżdżenie się komórek endometrium w ranie, która powstała po cięciu cesarskim. Warto, by kobiety, które zmagają się z endometriozą i rodziły poprzez cięcie cesarskie zwracały uwagę na dolegliwości w okolicach rany, które wcześniej nie występowały. Jeśli już endometrioza w cięciu cesarskim została zdiagnozowana to w przypadku leczenia małych zmian może pomóc farmakologia, w przypadku tych większych jedyną skuteczną metodą może być usunięcie endometriozy z blizny. Co najważniejsze sposób leczenia oraz technika zabiegu zawsze ustalana jest indywidualnie. Ważne, by tematu nie bagatelizować, bo nieleczona endometrioza, czy to w bliźnie po cesarskim cięciu, czy w każdej innej okolicy, będzie dawać coraz to większe dolegliwości bólowe i może skutkować migrowaniem komórek endometrium w inne obszary ciała.
Ubytek w bliźnie po cesarskim cięciu
„Chciałabym dowiedzieć się więcej o ubytku w bliźnie po cięciu cesarskim. Co za tym idzie i jakie kroki należy podjąć?”

Dr Bogdan Szymala: w związku z coraz większą liczą wykonywanych cięć cesarskich coraz częściej też rozpoznajemy nieprawidłowe blizny po cięciach cesarskich w obrębie mięśnia macicy, w tym właśnie blizny ubytkowe. Niejednokrotnie powodują one nieprawidłowe krwawienia oraz mogą być przyczyną problemów z zajściem w kolejną ciążę i jej donoszeniem. Dzięki ultrasonografii i zabiegom histeroskopii jesteśmy w stanie skutecznie rozpoznawać i w razie potrzeby z powodzeniem leczyć takie zmiany.
Materiał sponsorowany