Rozstępy, szczególnie wśród kobiet powodują brak akceptacji własnego wyglądu, bywają nawet powodem do wstydu. Często pomimo stosowania odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, czy drogich kosmetyków, problem nie znika. Problem z rozstępami dotyczy również płci męskiej, jednak mężczyźni zazwyczaj nie przywiązują aż tak dużej uwagi do ich występowania.
Czym są rozstępy i gdzie występują?
Rozstępy swoim wyglądem przypominają blizny, jednak są to równoległe, wrzecionowate pasma, które występują na naszej skórze. Bardzo często w fazie początkowej są pomarszczone, sinoczerwone, wyniosłe, jednak z biegiem czasu ulegają zanikowi. Przyczyna ich powstawania jest nienaturalnie rozciągnięta skóra, nie powoduje to bólu, jedynie może swędzieć. Ogólnie proces powstawania jest bezobjawowy, bez bólowy.
Prócz swędzenia lub delikatnego szczypania nie dają innych objawów, a najczęściej powstają na:
- Brzuchu
- Plecach
- Udach
- Pośladkach
- Klatce piersiowej
- Barkach
- Ramionach
Rozstępy – jak powstają?
Wpływ na pojawienie się rozstępów ma wiele czynników, jednak największy wpływ ma genetyka. Niezależnie od płci, wieku, czy masy ciała, każdy z nas inaczej reaguje na rozciąganie skóry. Dermatolog Katarzyna Osipowicz, podkreśla, iż ważną rolę odgrywa synteza włókien elastynowych i kolagenowych. Czym mniejsza synteza, tym mniejsza elastyczność skóry, oraz skłonność do powstania rozstępów.
Kolejnym czynnikiem są hormony, a szczególnie kortyzol, popularnie nazywany hormonem stresu. Wysoki poziom kortyzolu, ma wpływ na włókna kolagenowe, i elastynę. Również w ciąży poziom kortyzolu znacznie się zwiększa, a w połączeniu ze wzrostem masy ciała, powoduje powstanie rozstępów. Oprócz genetyki i hormonów, wpływ mają także:
- Nieodpowiednia dieta – najczęściej zbyt uboga w witaminy, minerały
- Urazy mechaniczne
- Sucha skóra
- Picie zbyt małej ilości płynów
- Choroby
- Szybki przyrost masy mięśniowej
- Sterydy
- Wahania wagi
Nasze społeczeństwo, często jest w błędnym przekonaniu, że to przyrost masy ciała odpowiada za pojawienie się rozstępów. Niestety nie jest to do końca prawda, ponieważ również osoby bardzo szczupłe zmagają się z tym problemem. Bardzo często osoby młode, w okresie dojrzewania, również zmagają się z rozstępami. Owszem, osoby u których waga szybko rośnie, są narażone na powstanie rozstępów, jednak nie jest to kluczowy powód.
Wyróżniamy 2 fazy w których pojawiają się rozstępy:
- Zapalna – początkowa faza powstania zmian na skórze. Na tym etapie skóra jest bardzo napięta, zmiany mają intensywny kolor, mogą być również obrzęknięte. Ten etap trwa około 6 miesięcy
- Zanikowa – jak sama nazwa wskazuje, w tej fazie uporczywej rozstępy zanikają, bledną. Wyczuwalne są jedynie pod palcami, w postaci wgłębienia, oraz charakterystycznych ubytków.
Usuwanie rozstępów, czy jest możliwe?
Kluczową rolę w przypadku rozstępów odgrywa czas. Im wcześniej rozpoczniemy walkę, tym większe prawdopodobieństwo ich zniwelowania. Najlepszym etapem jest faza zapalna, jest to idealny moment aby skorzystać z szeroko rozwiniętej medycyny estetycznej. W przypadku rozstępów, wybór zabiegów jest duży, jednak najpopularniejszym zabiegiem jest laserowe usuwanie. Usuwanie rozstępów laserem, należy do najskuteczniejszej metody. Warto zaznaczyć, iż duża rolę odgrywa również zastosowanie sprzętu wysokiej jakości.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg z użyciem lasera może być nieprzyjemny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Następnie na wybrana partię ciała, zostaje skierowana głowica lasera. Jego działanie polega na wysyłaniu strumienia impulsów świetlnych, które powodują powstawanie małych otworów na skórze. Tak utworzone otwory, powodują iż skóra regeneruje się w szybszy sposób, oraz zwiększa produkcję elastyny, a także włókien kolagenowych. Zabieg ma za zadanie ujędrnić i wygładzić skórę poddaną działaniu lasera.
Przeciwwskazaniem do zastosowania zabiegu z użyciem lasera jest:
- Ciąża i okres laktacji
- Choroby nowotworowe
- Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, antybiotyków, sterydów
- Rozrusznik serca
- Cukrzyca
- Łuszczyca
- Atopowe zapalenie skóry
- Aktywny trądzik
- Mocna opalenizna
- Stosowanie retinolu
- Terapia ziołami
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja, na której lekarz podejmie decyzję o możliwości wykonania zabiegu.
Efekty zabiegu oraz okres rekonwalescencji
Na efekty trzeba poczekać kilka tygodni, w tym czasie włókna kolagenowe będą się regenerować i odbudowywać. Na efekt ostateczny na wpływ genetyka i jędrność naszej skóry. W przypadku zaawansowanych zmian skórnych, konieczne będzie wykonanie kilku serii zabiegu. Zazwyczaj zaleca się od 3 do 5 serii, w 4 tygodniowych odstępach.
Po zabiegu mogą wystąpić obrzęki, siniaki, wrażliwość skóry, a także zmieniony koloryt. Są to naturalne procesy po ingerencji w skórę, i nie należy się nimi przejmować. Warto pamiętać aby po zabiegu stosować filtry UV, oraz unikać solarium i nadmiernej ekspozycji na słońce.
Czy zabieg jest bezpieczny oraz ile kosztuje?
Laserowe usuwanie rozstępów nie powoduje infekcji oraz komplikacji. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny, ponieważ działa tylko na górną warstwę skóry. Jednak na bezpieczeństwo ma wpływ również wybór odpowiedniej kliniki, oraz jakość sprzętu. Taki zabieg nie powinien być wykonywany z salonie kosmetycznym, tylko u wyspecjalizowanej osoby.
Cena takiego zabiegu uzależniona jest od partii ciała na którym jest wykonany, i rozległości rozstępów. W warszawie, cena zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego rozpoczyna się od 800zł.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Na powstanie rozstępów wpływ ma wiele czynników, jednak możemy profilaktycznie próbować im zapobiec. Warto zastosować się do kilku prostych zasad, aby zniwelować ryzyko ich wystąpienia.
Aby zapobiegać warto pamiętać o:
- Utrzymywaniu stałej masy ciała
- Prowadzić zdrowy styl życia – stosować zdrową dietę
- Pić dużo wody – minimum to jest 1,5 litra
- Dbać o pielęgnację – nawilżać, złuszczać, natłuszczać, masować
- Prowadzić aktywny tryb życia
- Dużo spacerować
- Stosować odpowiednią suplementację – witaminy, kolagen
- Kobiety w ciąży powinny kontrolować wzrost wagi, spacerować
Artykuł sponsorowany