Codzienna pielęgnacja skóry dziecka dla wielu rodziców oznacza nie lada wyzwanie. W grę wchodzi przede wszystkim wzięcie pod uwagę indywidualnych predyspozycji malucha, jak również jego wieku. Bez względu na to, czy mowa o niemowlaku, przedszkolaku, czy też małym uczniu, bardzo istotna jest jakość stosowanych kosmetyków. Sprawdź, co powinienieś wiedzieć o trosce o skórę najmłodszych, aby mieć pewność, że robisz wszystko zgodnie ze sztuką.
Skóra dziecka i jej charakterystyka – co warto o niej wiedzieć?
Musisz wiedzieć, że pielęgnacja skóry dziecka wymaga odpowiedniego podejścia – ta znacznie różni się od skóry osoby dorosłej. W grę wchodzi zapewnienie zarówno odpowiedniego poziomu nawilżenia, jak i natłuszczenia.
Pamiętaj o tym, że skóra Twojego dziecka będzie przypominać Twoją dopiero wówczas, kiedy maluch zdmuchnie 2 lub 3 świeczki na torcie. Do tego momentu nie jest w pełni dojrzała, a co za tym idzie – znacznie bardziej narażona na różnego rodzaju problemy, w tym zaczerwienienia i podrażnienia.
Istotną różnicą skóry dziecka w odniesieniu do osoby dorosłej jest to, że jej poszczególne warstwy (naskórek, skóra właściwa i tkanka właściwa) są u najmłodszych znacznie cieńsze i jednocześnie mniej zwarte. Zwróć również uwagę na kolor skóry. U maluchów jest jaśniejszy za sprawą mniejszej produkcji melaniny. Do tego dochodzi mniejsza elastyczność.
Skóra dziecka znacznie łatwiej się przegrzewa i gorzej przystosowuje do wyższych temperatur. Wszystko za sprawą mniejszej ilości gruczołów potowych, które na dodatek jeszcze w pełni nie funkcjonują.
Dbanie o skórę noworodka i niemowlaka – podstawowe błędy
Wśród najczęściej powtarzanych przez rodziców błędów dotyczących pielęgnacji noworodka i niemowlaka jest niewłaściwy ubiór. W praktyce mowa o stawianiu na materiały syntetyczne, jak również nieprzewiewne, bądź też wełniane tkaniny. Częstym powodem kontaktowych reakcji alergicznych jest obecność metalowych zapinek w ciuszkach.
Skóra maluszka źle znosi ponadto zbyt wysokie temperatury otoczenia, które mogą doprowadzić do przegrzania organizmu. Kolejnym błędem, którego absolutnie nie można powielać, jest stosowanie niewłaściwych kosmetyków – w tym dedykowanych osobom dorosłym, bądź zawierającym konserwanty i sztuczne barwniki. Zdrowiu skóry dziecka nie pomagają także zbyt częste kąpiele (więcej niż jedna na dobę), które skutecznie mogą ją wysuszyć. Niewskazane są również preparaty, które zawierają środki antyseptyczne w sytuacjach, kiedy skóra jest zdrowa. Zamiast pomóc, mogą przyczynić się do podrażnienia, bądź reakcji alergicznej.
Jak często należy kąpać dziecko?
Biorąc pod uwagę noworodka – w pierwszych miesiącach życia codzienna kąpiel nie jest koniecznością. Jest jednak warunek – musisz dokładnie czyścić skórę najbardziej narażoną na podrażnienia i odparzenia przy każdej zmianie pieluszki. Kiedy Twój maluch zacznie już raczkować, będzie uczył się samodzielnego jedzenia, wówczas codzienna kąpiel będzie już koniecznością. Zwłaszcza w trakcie upalnych dni, kiedy temperatura nie oszczędza jego delikatnej skóry.
Pamiętaj o tym, aby omijać szerokim łukiem kosmetyki, które mogą podrażnić skórę malucha. Unikaj również myjek i gąbek. W dużej mierze dlatego, że są one doskonałą przestrzenią do gromadzenia się bakterii. Zadbaj ponadto o odpowiednią temperaturę wody, a po kąpieli dokładnie owiń dziecko ręcznikiem i delikatnie osusz skórę – uwaga – nie trzyj jej. To krótka droga do jej podrażnienia.
Po jakie kosmetyki dla dzieci warto sięgać?
Kosmetyki, w tym takie jak mydło dla dzieci (https://olini.pl/mydlo-hipcio-olini)powinny być naturalne. Wszystko po to, aby zapewnić dziecku bezpieczną pielęgnację już od 1. dnia życia. Sięgaj po kosmetyki hipoalergiczne z dobrym składem. Zwracaj uwagę na te, które powstają na bazie tłoczonych na zimno olejów. Wśród bezpiecznych dla skóry najmłodszych wyróżnia się m.in. oliwę z oliwek czy też olej słonecznikowy, kokosowy i konopny. Znakomicie sprawdzają się kosmetyki, które zawierają je wszystkie.
Zwróć uwagę czy produkty do pielęgnacji skóry najmłodszych są przebadane dermatologicznie. W ich składzie powinieneś na próżno szukać sztucznych barwników, zapachów, czy też detergentów – w tym takich jak SLS i SLES, a ponadto alergenów i parabenów.
Dobrej klasy kosmetyki dla dzieci są wegańskie. Nie ma w nich miejsca na odzwierzęce składniki, a ponadto nie są testowane na zwierzętach. Sięgaj po naturalne kosmetyki. Te dobrej jakości znakomicie rozpuszczają się w wodzie, stąd możesz je stosować już od pierwszej kąpieli. Jakościowe kosmetyki naturalne są bezpieczne dla maluszków – nie naruszają jakże delikatnej bariery ochronnej ich skóry.
Jak pielęgnować skórę dziecka po kąpieli?
Jeśli zauważysz, że skóra Twojego dziecka jest gładka i nieprzesuszona, wówczas nie musisz stosować rutynowo środków do pielęgnacji po kąpieli. Jeśli jednak skóra staje się szorstka, możesz wykorzystać potencjał emolientów. Pamiętaj o tym, aby zawsze dopasować je do wieku dziecka i jego indywidualnych predyspozycji.
Artykuł sponsorowany